Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prestiżowa nagroda dla Dominiki Nowak z chodzieskiej biblioteki! [WYWIAD]

Olga Żądło
3 grudnia 2020 r. w Sali czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu Dominika Nowak, bibliotekarz Działu dla Dzieci MBP w Chodzieży, otrzymała „Nagrodę Młodych im. Andrzeja Wojtkowskiego”. Udało nam się porozmawiać z laureatką.

Nagroda przyznawana jest bibliotekarzom województwa wielkopolskiego za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej oraz za dorobek naukowy w dziedzinie bibliotekarstwa i bibliotekoznawstwa. Patronem przyznawanej od 1999 roku nagrody jest zasłużony Wielkopolanin, Andrzej Wojtkowski (1891-1975), historyk, bibliotekarz i bibliograf, wieloletni dyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Corocznie przyznawane są nagrody główne i nagroda młodych (dla bibliotekarzy, którzy nie przekroczyli 35 roku życia).

Dominika Nowak zdobywczynią Nagrody Młodych im. Andrzej Wojtkowskiego

Dominika Nowak pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chodzieży od 2013 roku. Jest osobą niezwykle ambitną, twórczą, całym sercem oddaną najmłodszym czytelnikom. Tworzy i koordynuje bogatą ofertę edukacyjną dla przedszkoli i szkół podstawowych złożoną z zajęć czytelniczo-edukacyjnych. Każda forma jej działania jest perfekcyjnie i atrakcyjnie przygotowana, a nowatorskie i niekonwencjonalne metody pracy z dziećmi gwarantują zawsze dużą frekwencję i zadowolenie uczestników. Dużym atutem Dominiki jest umiejętność skutecznego poszukiwania możliwości dofinansowania bibliotecznych przedsięwzięć i projektów. Dzięki jej pomysłom biblioteka zdobyła kilka grantów na działalność edukacyjno-promocyjną

- mówi Justyna Belter-Rusek z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chodzieży.

Młodzi czytelnicy cenią jej otwartość, cierpliwość i serdeczny uśmiech. Jej umiejętności organizacyjne, profesjonalizm w działaniu, koleżeńskość, chęć pomocy i dzielenia się wiedzą, składa się na wizerunek i sukcesy całej biblioteki

– dodaje.

Udało nam się porozmawiać z panią Dominiką.

Pani Dominiko, serdecznie gratulujemy zdobycia nagrody! Pracuje Pani z najmłodszymi czytelnikami w chodzieskiej bibliotece. Jak to się stało, że tam Pani trafiła?

Jestem absolwentką zintegrowanej edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, praca z dziećmi to moje ulubione zajęcie, jeszcze w trakcie studiów szukałam miejsca, w którym mogłabym połączyć pasje, zainteresowania i umiejętności, i tak właśnie postanowiłam złożyć swoje dokumenty i aplikować do pracy w bibliotece z wielką nadzieją, że będzie to praca w dziale dla dzieci. Uff, udało się

Czy w dobie elektroniki trudno jest zachęcić dzieci do czytania? Czy może według Pani książki są ponadczasowe i zawsze znajdą wiernych czytelników?

Myślę, że dużo zależy od tego, czy dziecko czyta od najmłodszych lat, takie dzieci/młodzież nie czują przymusu czytania, dla nich komputer czy telefon nie jest czymś pierwszorzędnym. Ale jeśli chodzi o to, aby zachęcić dziecko, które faktycznie nie czyta książek, to trzeba troszkę takiego czytelnika "pomęczyć" pytaniami o zainteresowania, sposób spędzania czasu wolnego, ulubiony przedmiot w szkole, a niekiedy nawet ulubioną potrawę. Wtedy łatwiej dobrać literaturę, która zachwyci i spowoduje, że dziecko przyjdzie po kolejną część, lub książkę danego autora. Proszę mi uwierzyć, że to już sukces! Obecnie mamy mnóstwo nowości książkowych, bardzo dużo świetnych wydawnictw polskich autorów, dzieci chętnie po nie sięgają.

Jakie akcje w bibliotece organizowała Pani jeszcze przed pandemią i w trakcie? A jakie planuje Pani na przyszły czas, kiedy sytuacja wróci do normy? Jak dzieci mogą się do nich zgłosić, zapisać?

Zachęcam do śledzenia strony www biblioteki oraz profilu na Facebooku, tam zamieszczane są wszystkie działania naszej biblioteki. Relacje z realizowanych projektów grantowych, akcje czytelnicze, spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci, młodzieży czy dorosłych, jest tego bardzo dużo. Jeśli chodzi o moje działania, to może wspomnę o Bibliowakacjach.

Jest to cykl zajęć wakacyjnych na określony temat, uczestnicy podczas wszystkich spotkań pogłębiają wiedzę, zdobywają umiejętności z określonego tematu. Wszystkie działania, gry, zabawy, projekcje, wyjścia, aranżację pomieszczeń, stroje układam sama, to mój autorski projekt. Dotychczas realizowaliśmy np. takie zajęcia jak „Indiańskie lato” – część zajęć odbywała się w prawdziwym indiańskim tipi umieszczonym na dziedzińcu biblioteki, „Piracka Przygoda”, z żywymi papugami w bibliotece, Ekologiczne zabawy, Meksykańska Fiesta... Zamierzam nadal kontynuować cykl tych spotkań, przed zajęciami na stronie www, FB, w lokalnych gazetach ukazuje się plakat informujący z konkretnym terminem zapisów, osób chętnych jest sporo, dlatego wprowadziliśmy taką formę. Zapisać można się tradycyjnie odwiedzając bibliotekę, droga telefoniczną czy kontakt przez FB.

Brzmi wspaniale! Pani Dominiko, a która książka z dzieciństwa jest Pani ulubioną?

Z dzieciństwa bezapelacyjnie "Ten obcy" I. Jurgielewczowej. Z wielkim sentymentem wracam do tamtego czasu i przygód zawartych w tej książce. Dzisiaj, aby móc polecać książki najpierw muszę zapoznać się z nowościami czytelniczymi dla dzieci i młodzieży, później czytam te, które wpadną mi w oko (nie mam określonego rodzaju książek, który bym uwielbiała), ostatnio "Drzwi do szczęścia" R.P. Evansa i "Powrót z Bambuko" K. Nosowskiej.

Dziękuję za rozmowę!
Dotychczas laureatami tego konkursu zostało dwoje chodzieżan: dyrektor MBP, Dorota Grewling w 2006 roku (Nagroda Główna) oraz Tadeusz Matraszek w 2014 roku (Nagroda Młodych).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto