Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca w powiecie chodzieskim: Z orzeczeniem o niepełnosprawności na zatrudnienie nie ma szans?

ANK
Praca w powiecie chodzieskim: Z orzeczeniem o niepełnosprawności na zatrudnienie nie ma szans?
Praca w powiecie chodzieskim: Z orzeczeniem o niepełnosprawności na zatrudnienie nie ma szans?
Czy osoby niepełnosprawne są dyskryminowane przez pracodawców? Tak uważa mieszkanka powiatu chodzieskiego, która od dłuższego czasu bezskutecznie poszukuje stałej pracy

Czy nasi pracodawcy dyskryminują osoby niepełnosprawne? Takiego zdania jest mieszkanka powiatu, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności i od dłuższego czasu bezskutecznie poszukuje stałej pracy.
- To, co się tutaj dzieje, to jest prawdziwa tragedia. Zdarzało się nawet, że byłam wyśmiewana i obrażana - mówi.

Z podobnym problemem - jak podkreśla kobieta - zetknęli się również jej niepełnosprawni znajomi.
- Mam wrażenie, że właściciele firm widzą tylko korzyści, jakie mogą zyskać zatrudniając osobę z orzeczeniem. Jednocześnie nikt nie przejmuje się naszymi ograniczeniami i nie chce ich respektować. Chodzi tylko o „ciągnięcie” środków z PFRON - denerwuje się.

Dodaje również:
- Tak jak wszyscy, chcielibyśmy normalnie żyć. Mieć zatrud-nienie i dochód, dzięki któremu byłoby nas stać na rachunki i leczenie. Nie chcemy być dla nikogo obciążeniem. Jak mamy sobie jednak wypracować emeryturę, skoro jesteśmy tak traktowani?

PUP stara się pomóc
Aktualnie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chodzieży (stan na 30 czerwca) zarejestrowane są 132 osoby niepełnosprawne - w tym 77 kobiet. To ok. 7 procent wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych. Od stycznia do końca czerwca pracodawcy zgłosili do PUP 5 ofert pracy dla osób z niepełnosprawnością - na 7 stanowisk pracy. Dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Społecznego chodzieski urząd realizuje dwa projekty, w których mogą brać udział m.in. osoby niepełnosprawne.

Pierwszy z nich jest skierowany do osób młodych - do 29. roku życia. Ruszył 1 stycznia i potrwa do końca czerwca przyszłego roku. Uczestnicy mogą brać udział w szkoleniach, stażach oraz ubiegać się o dotacje na założenie własnej działalności.

Drugim projektem objęte są osoby po 29. roku życia. Jego relizacja również potrwa do końca czerwca 2018 roku.

- Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej następuje na takich samych zasadach, jak zatrudnienie pracownika pełnosprawnego. W grę mogą wchodzić jedynie pewne przywileje wynikające z ogólnych przepisów (dodatkowy urlop, skrócony czas pracy itp.). Pracownik niepełnosprawny ma w pracy takie same zadania i obowiązki, jak pozostali. Na pracodawcy spoczywa jednak obowiązek przystosowania stanowiska pracy do jego potrzeb - mówi Aleksandra Maczyńska z chodzieskiego PUP.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto