Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca w Chodzieży: Prognozy dla rynku pracy. Jakie zawody mają przyszłość?

ANK
Prognozy dla rynku pracy na 2018 rok są optymistyczne. Lista zawodów, w których pracy będzie najwięcej jest bardzo długa. Są jednak i takie branże, w których specjalistów jest aż w nadmiarze. Jaką ścieżkę zawodową wybrać, aby nie obawiać się bezrobocia?

Elektryk, operator obrabiarek, mechanik, ślusarz - te zawody mają u nas przyszłość. Jak mówi Zofia Cieślak, dyrektor Centrum Edukacji Zawodowej w Chodzieży, nasi pracodawcy walczą o dobrych fachowców i są w stanie zaproponować im całkiem przyzwoite zarobki.

Podobnie powinno być w całym regionie - tak przynajmniej wynika z prognozy zapotrzebowania na zawody, opracowanej na podstawie badań „Barometru zawodów”. Przeprowadzają je urzędy pracy po patronatem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Badanie polega na spotkaniu najlepszych ekspertów rynku pracy, w trakcie którego opracowana zostaje lista zawodów nadwyżkowych, deficytowych i zrównoważonych na lokalnym rynku.

Ceniona będzie praca fizyczna

Podczas oceny, która odbyła się na przełomie III i IV kwartału 2017 roku, eksperci posiłkowali się m.in. danymi na temat liczby ofert pracy oraz liczby osób zarejestrowanych w konkretnym zawodzie. Uwzględnione zostały również sytuacje, gdy w danej profesji większość ofert stanowić będą oferty staży.

Z prognozy na 2018 rok wynika, że w województwie będzie brakować m.in. betoniarzy, lakierników, tapicerów, ślusarzy, magazynierów czy pracowników budowlanych. Największe zapotrzebowanie będzie jednak na kierowców samochodów ciężarowych i ciągników oraz na spawaczy.

Jedynymi specjalizacjami wykonywanymi za biurkiem, które będą nadal cieszyły się wzięciem, są grafika komputerowa, programowanie oraz projektowanie i zarządzanie bazami danych.

Elektryk i ślusarz - na topie

Czy podobne tendencje będą występowały również w naszym powiecie? Zdaniem dyrektor chodzieskiego CEZ Zofii Cieślak, na brak pracy nie powinni narzekać u nas między innymi elektrycy, ślusarze czy mechanicy. Można to stwierdzić nie tylko na podstawie treści publikowanych aktualnie ofert pracy, ale także na podstawie tego, jaką popularnością cieszą się poszczególne kierunki kształcenia.

- Dużo osób korzysta dziś z możliwości przekwalifikowania się lub zdobycia dodatkowego zawodu, bo rzadko kiedy jest tak, że aż do emerytury pracuje się w tej samej firmie, na tym samym stanowisku. Na kwalifikacyjnych kursach zawodowych można zrobić to za darmo. Kurs kończy się egzaminem państwowym, po którym otrzymuje się dyplom lub świadectwo kwalifikacyjne - tłumaczy Zofia Cieślak.

Wzięciem cieszą się kursy, dające kwalifikacje w zakresie montażu, instalacji i konserwacji maszyn i urządzeń, w zakresie eksploatacji maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych oraz w zakresie diagnozowania i naprawy podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych. Ale - jak mówi dyrektor Zofia Cieślak - nie brakuje również chętnych na kształcenie się w zawodzie kucharza.

Zobacz też: Rząd planuje rewolucję w kodeksie pracy, ale i tak wolimy pracować na etacie

Sam dyplom to nie wszystko

Dyrektor chodzieskiego CEZ również posiada szerokie kwalifikacje, bo ich stałego zwiększania wymagało od niej życie. Może więc pracować nie tylko jako pedagog, ale także - jako doradca zawodowy, a nawet... mechanik i krawiec.

- Z moich obserwacji wynika, że najtrudniej na naszym rynku pracy jest dziś tym osobom, które nie przemyślały wyboru studiów. Mają wprawdzie dyplom, ale nie pomaga im to w znalezieniu pracy - mówi Zofia Cieślak.

Na szczęście na zmianę lub zdobycie nowego zawodu nigdy nie jest za późno. Kwalifikacyjny kurs zawodowy można bowiem podjąć w każdym wieku.

Zawody na które jest zapotrzebowanie:

kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
spawacze
administratorzy stron internetowych
analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych
betoniarze i zbrojarze
lakiernicy samochodowi
brukarze
cieśle i stolarze budowlani
cukiernicy
dekarze i blacharze budowlani
elektrycy, elektromechanicy
fryzjerzy
graficy komputerowi
kierowcy autobusów
kosmetyczki
krawcy
kucharze
magazynierzy
mechanicy samochodowi
monterzy instalacji budowlanych
murarze i tynkarze
nauczyciele języków obcych
nauczyciele przedszkoli
opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej
piekarze
pomoce kuchenne
pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych
pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie
pracownicy socjalni
projektanci i administratorzy baz danych, programiści
robotnicy budowlani
robotnicy obróbki drewna i stolarze
rolnicy i hodowcy
samodzielni księgowi
spedytorzy i logistycy
ślusarze
tapicerzy

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto