Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożar w Sokołowie Budzyńskim: czy był zakaz kominiarza? Co dalej z kotłownią?

Dariusz Olejniczak
Dariusz Olejniczak
Pożar z 6 stycznia
Pożar z 6 stycznia OSP Budzyń
Wracamy do sprawy pożaru komina w Sokołowie Budzyńskim. Czy doszło do zaniedbania lub złamania zakazu kominiarza, jak sugerował wpis jednego z Czytelników na naszym profilu FB?

Przypomnijmy, że w środę, 5 stycznia 2022 r., w Sokołowie Budzyńskim, ogień pojawił się w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego. Na szczęście, nikt nie został poszkodowany, a ogień nie objął, poza kominem, innych części budynku. Pożar został opanowany. Pod naszym postem na FB pojawiły się komentarze, które sprowokowały nas do zadania kilku pytań o ten wypadek burmistrzowi Marcinowi Sokołowskiemu. Budynek ten stanowi mienie komunalne gminy Budzyń. Jeden z naszych Czytelników sugerował, że kominiarz zakazał po ostatnim przeglądzie dalszej eksploatacji komina.

Burmistrz Miasta i Gminy Budzyń wyjaśnił:

"Zgodnie z obowiązującymi przepisami Gmina zleca przeglądy stanu technicznego systemów kominowych jak i wentylacyjnych uprawnionym do tego rodzaju czynności osobom – zakładowi kominiarskiemu, który sporządza z tych czynności protokoły. Ostatni przegląd odbył się na początku grudnia 2021. W protokole zostały przedstawione uwagi dotyczące ogólnego stanu technicznego komina wskazujące na zlecenie jego naprawy.

W protokole nie było jakiegokolwiek stwierdzenia zakazu jego użytkowania."

Tym samym, podejrzenia naszego Czytelnika nie znalazły potwierdzenia. Komin miał być jednak naprawiany. Jak się dowiadujemy, z uwagi na rozpoczęty sezon grzewczy i okres świąteczno-noworoczny, prace związane z naprawą komina zaplanowano na pierwszy kwartał 2022 roku, uzależniając to również od warunków pogodowych i możliwości prowadzenia prac z chwilowym wyłączaniem kotłowni.

Wcześniej wybuchł jednak pożar.

Burmistrz Budzynia przekazał nam:

- Zaistniałe zdarzenie, to znaczy zapalenie się sadzy w kominie, spowodowało konieczność podjęcia prac bezpośrednio po jego zajściu, w związku z wydanym przez Komendę Powiatową Straży Pożarnej w Chodzieży zakazem jego użytkowania. Podjęto decyzję o demontażu komina i jego wymianie. Z uwagi na zakres i przygotowanie logistyczne całego przedsięwzięcia, prace zostały rozpoczęte w dniu 10 stycznia 2022 r. Wszystkie niezbędne prace zakończono w środę, 12 stycznia, oraz przystąpiono do ponownego rozruchu kotłowni. Do czasu zakończenia prac poprosiliśmy mieszkańców o stosownie indywidualnych systemów grzewczych (np. grzejników olejowych, elektrycznych).

Co dalej z kotłownią i kominem?

Władze gminy chcą mieszkańcom budynku koszty chwilowego samodzielnego ogrzewania zrefundować. Zostaną oni zwolnieni z opłaty za centralne ogrzewanie, w ramach opłat czynszowych, za luty bieżącego roku.

Jak się dowiedzieliśmy, gmina w tym roku planuje również kompleksową modernizację tej kotłowni wraz z wymianą starego węglowego kotła na nowy, ekologiczny, opalany biomasą (zrębki, pellet).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto