Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie Wielkopolskie w Chodzieży: Od powstańczej kuli zginął as niemieckiego lotnictwa

ANK
Lotnisko w pobliskiej Pile stanowiło dla Niemców ważne zaplecze szkoleniowe i bojowe
Lotnisko w pobliskiej Pile stanowiło dla Niemców ważne zaplecze szkoleniowe i bojowe arch. ks. Roberta Kulczyńskiego
Powstańców, świętujących zwycięstwo w bitwie o Chodzież, zaatakowały na rynku dwa niemieckie samoloty. Jeden z nich został zestrzelony. Pilotował go cieszący się sławą wojennego bohatera por. Noether

Walki o Chodzież, które miały miejsce między 6 a 8 stycznia 1919 roku, były jedną z najbardziej krwawych bitew Powstania Wielkopolskiego. Sam dowódca powstańców ppor. Włodzimierz Kowalski. w relacji zamieszczonej w „Księdze pamiątkowej Powstania Wielkopolskiego”, wspomina o co najmniej 24 zabitych i 62 rannych po stronie polskiej.

Jak duże były straty po stronie niemieckiej? Czesław Mrugalski, którego opis walk o Chodzież ukazał się w książce Doroty Marciniak „Gloria victoribus - powstańcy wielkopolscy powiązani z Ziemią Chodzieską”, podaje, że w starciu uczestniczyły regularne oddziały niemieckie w sile 800 osób. Oprócz nich 8 stycznia w Chodzieży walczył znaczny zastęp niemieckich kolonistów, którzy po porażce rozproszyli się po okolicy.

- Bitwa kosztowała nieprzyjaciela wiele ofiar (...). Naliczono w Chodzieży 72 niemieckich trupów - pisze Czesław Mrugalski.

Olbrzymie były również straty w niemieckim pociągu, ostrzelanym przez powstańców po zdobyciu chodzieskiego dworca kolejowego.

Jak relacjonuje powstaniec Eryk Matews, niemieckie wojsko nadjeżdżało do Chodzieży koleją od strony Piły. Pociąg zatrzymał się w odległości 2 kilometrów od stacji, lecz na widok uciekających niemieckich kolonistów, żołnierze zaczęli się wycofywać. Mimo to wielu z nich dosięgnął ogień ze zdobytego przez powstańców karabinu maszynowego.

Ogółem w trakcie walk o Chodzież zginąć miało ok. 140 Niemców, a rany odniosło kolejnych 200 osób.

Kula przeszła przez podniebienie

Wśród poległych był as niemieckiego lotnictwa por. Noether (Nether). Jego samolot został zestrzelony już po oswobodzeniu Chodzieży.

Do zdarzenia - jak relacjonuje Eryk Matews - doszło po południu w dniu 8 stycznia. Oddziały powstańcze zebrały się wówczas na chodzieskim rynku, aby świętować zwycięstwo. Wraz z powstańcami, na płycie rynku przed kościołem św. Floriana zgromadzili się również polscy mieszkańcy miasta.

- Kiedy odśpiewano „Boże coś Polskę”, zjawiły się nad Chodzieżą dwa niemieckie samoloty. Jeden leciał na wysokości 2000 metrów, drugi na wysokości 10 metrów nad wieżą kościelną. Strzelał on z dwóch maszynówek do żołnierzy i cywilów zgromadzonych na rynku. Zabito nam dwa konie i jednego chłopca - wspomina Eryk Matews.

Powstańcy schronili się przed ostrzałem w sklepach i korytarzach. Ich karabiny, oparte na „kozłach”, zostały na rynku. Eryk Matews wraz z kolegą wybiegli na moment spod kościelnej wieży, by zabrać trochę broni. Chwilę później otwarto już ogień do krążących nad miastem samolotów.

- Jeden z lotników został trafiony i samolot spadał na plac tartaku Gepharta (Gebhardta) przy ul. Słowackiego. Lotnik otrzymał strzał w podniebienie i głową wyszła kula. Samolot był całkowicie rozbity - relacjonuje Eryk Matews.

Dzięki temu, że poległy pilot miał przy sobie legitymację, ustalono, że był to por. Noether, który w czasie wojny brał udział w walkach powietrznych na froncie zachodnim na terenie Francji. Zestrzelił wówczas 26 nieprzyjacielskich samolotów, za co otrzymał order Pour le Merite.

- Został on pochowany w Pile na cmentarzu bohaterów (...) - dodaje Eryk Matews.

Drugi pilot, który obserwował zajście z dużej wysokości, odleciał w kierunku Piły.

***

Zobacz też: Niezwykła historia stuletniego folwarku w Chorowicach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto