Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie Wielkopolskie. I dzień wolności - 6 stycznia 1919

Bożena Wolska
TPPW zaprasza 6 stycznia 2019 r pod Pomnik Wolności, aby uczcić rocznicę 100-lecia pierwszego dnia wolności; a TMZCh pod budynek pocztowy przy ul. Kościuszki.

Chodzież przygotowywała się do powstania długo, a inspiratorem patriotycznych działań był ks. Ignacy Czechowski. Stanął on też na czele Zjednoczenia Rad Ludowych Nadnoteckich, które utrzymywało ścisły kontakt centralą w Poznaniu.

Jak mówi prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Chodzieży, dla naszego miasta pierwszym dniem wolności - po 146 latach niewoli - był 6 stycznia.
Ks. Leonard Kurpisz w ,,Kronikach kościołów chodzieskich” pisze tak: ,,o godz. 6-tej po raz pierwszy po 100-letniej niewoli wkracza znów żołnierz polski z strony Budzynia do Chodzieży. Liczebnie był to bardzo skromny oddział, składał się bowiem z 20 powstańców pod komendą kapit. Kowalskiego”.
- To był niezwykły dzień - mówi Roman Grewling.
O godzinie 11 ksiądz Czechowski odprawił sumę. Wygłosił patriotyczne, płomienne kazanie i wezwał mieszkańców Chodzieży do tworzenia straży ludowej.
Około godz. 15 stawiło się u księdza 200 mężczyzn, powstała 150-osobowa straż ludowa.
Około godziny 16-17 ksiądz Czechowski zdymisjonował starostę niemieckiego i oddał władze w ręce Polaków. Starostą został, przybyły z Poznania, Zbigniew Jerzykowski.
O godzinie 17 odbyła się uroczysta kolacja na plebanii.
Około godz. 21 przyszła informacja o kontrataku wojsk niemieckich. Polskie oddziały wycofały się do Budzynia. W Chodzieży został Czechowski i Jerzykowski. Później losy miasta różnie się układały, a ostatecznie wyzwolenie nastąpiło 20 stycznia 1920 r.

6 stycznia 2019
Dla uczczenia 100. rocznicy pierwszego dnia wolności, 6 stycznia, o godzinie 10 zostanie odprawiona msza święta w kościele pw. św. Floriana. Po niej pod Pomnikiem Wdzięczności zostaną złożone kwiaty. TPPW chce, aby ta uroczystość odbywała się już co roku.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Chodzieskiej zaprasza zaś na odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku Poczty Polskiej. Początek uroczystości o godzinie 12.15. A w programie: scenka „telefoniczna”, odegrana zostanie przez Piotra Mąkę i Jana Kajrysa; odsłonięcie tablicy, którego dokona wnuczka Kazimierza Pietraszaka, Barbara Słomińska; poświecenia tablicy przez proboszcz ks. Ireneusz Szypura, wystąpienie burmistrza Jacka Gursza, wystąpienie wnuka brata Kazimierza Pietraszaka, Aleksandra - Mikołaja Pietraszaka Dmowskiego.

ZOBACZCIE TAKŻE: JAK PIETRASZAKOWIE WALCZYLI W POWSTANIU WIELKOPOLSKIM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto