MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powodów posiadania dzieci jest wiele, ale ten cię zaskoczy. Najnowsze wyniki badań zaszokowały nawet samych naukowców

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Kwestia posiadania dzieci przez wiele lat była oczywista – w pewnym momencie należało założyć rodzinę i mieć dzieci. Naukowcy postanowili przyjrzeć się powodom, które motywują ludzi, żeby posiadać potomstwo. Jeden z nich był zupełnie nieoczekiwany. Dowiedz się, co wpływa na podjęcie decyzji o rodzicielstwie.

Spis treści

Nieoczywisty powód posiadania dzieci

Już wcześniejsze badania wykazały, że tzw. zazdrość społeczna popycha ludzi do robienia rzeczy, na które inaczej by się nie zdecydowali. Przykładem może być kupno samochodu, na który ich nie stać, lub budowa zbyt dużego domu. Teraz okazuje się, że równie ważnym czynnikiem, który motywuje nas do podjęcia wielu działań, może być FOMO.

Rodzice z dziećmi czytają książkę
Strach przed tym, że ominie nas coś istotnego może być powodem, dla którego ludzie decydują się na zostanie rodzicami. Halfpoint/Getty Images

To właśnie FOMO – strach przed tym, co nas omija – jest kluczowym powodem, przez który decydujemy się na posiadanie dzieci. Zadziwił on samych naukowców, badających tę kwestię.

Jak się okazuje, mniej więcej 1 na 14 rodziców w Stanach Zjednoczonych (czyli około 7 proc.) twierdzi, że gdyby jeszcze raz mogło podjąć decyzję, nie miałoby dzieci. W Europie wskaźniki osób żałujących posiadania potomstwa są jeszcze wyższe: w Niemczech wynoszą 8 proc., w Polsce 13,6 proc. A jednym z głównych powodów, dla których obecnie żałujący rodzice zdecydowali się w przeszłości na potomstwo, była obawa przed utraceniem czegoś, czyli FOMO.

Co to znaczy FOMO?

FOMO (ang. fear of missing out) to efekt psychologiczny, który polega na tym, że człowiek odczuwa strach przed tym, że coś przegapi, coś go ominie. W dobie internetu i mediów społecznościowych zjawisko to stało się według badaczy swoistą epidemią. Z obawy przed „zostaniem w tyle” ludzie odczuwają przymus ciągłego śledzenia informacji w telefonie i na komputerze, sprawdzania co chwila profili swoich znajomych itp.

Jak się okazuje, FOMO może dotyczyć nie tylko cyfrowej części naszej rzeczywistości. Badacze z Rutgers School of Communication and Information (USA) w swoim najnowszym badaniu ustalili, że strach przed tym, że ominie nas coś istotnego może być powodem, dla którego ludzie decydują się na zostanie rodzicami.

– Dlaczego tak naprawdę chcemy mieć dzieci? Jakie są nasze motywacje? – pyta główna autorka publikacji w Journal of Social and Personal Relationships, prof. Kristina M. Scharp. – Okazuje się, że w kontekście rodzicielstwa FOMO może odgrywać dużą rolę.

Jak planować rodzinę? Rodzice vs. bezdzietni

Naukowczyni wyodrębniła grupę rodziców, przyznających się do tego, że żałują, iż mają dzieci. Następnie sprawdziła, dlaczego w przeszłości podjęli decyzję, aby powiększyć rodzinę. Wśród odpowiedzi pojawił się zupełnie nieoczekiwany czynnik – FOMO.

Zdaniem prof. Scharp odkrycie to ma duży wpływ na zrozumienie podstaw planowania rodziny.

– Dzięki lepszemu zrozumieniu motywacji swoich działań ludzie będą mogli podejmować bardziej autonomiczne decyzje reprodukcyjne, zgodne z ich rzeczywistymi wartościami – uważa autorka publikacji.

Dodaje, że w ramach usług poradnictwa reprodukcyjnego należy uwzględnić potencjalny przyszły żal rodziców.

– Ze względu na normy społeczne każdy, kto nie podziela dominujących poglądów na temat rodzicielstwa, zostaje zmarginalizowany lub napiętnowany – mówi prof. Scharp. – Czasami takie normy społeczne są dobre. Np. wszyscy wiemy, że kradzież jest zła. Ale czasami przyjęte normy mają niezamierzone konsekwencje i karzą ludzi za ich wybory. Tak się dzieje z tymi, którzy chcą pozostać bezdzietni.

Kochaj bezpiecznie

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Powodów posiadania dzieci jest wiele, ale ten cię zaskoczy. Najnowsze wyniki badań zaszokowały nawet samych naukowców - Strona Zdrowia

Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto