Powiat chodzieski: Inwestycje unijne w gminach. Gdzie popłynęło najwięcej pieniędzy z Unii Europejskiej?

Redakcja
pixabay.com/pasja1000
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane odnośnie inwestycji współfinansowanych z Funduszy Europejskich. Do której z gmin w powiecie chodzieskim popłynęło najwięcej pieniędzy z Unii?

GUS opublikował dane na temat projektów unijnych, realizowanych w gminach od początku obecnej perspektywy finansowej.

Projekty w ramach polityki spójności realizowano we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Jak podaje GUS, w połowie ubiegłego roku ich łączna wartość wynosiła blisko 407,5 miliarda złotych, natomiast same środki wspólnotowe opiewały na kwotę 248,4 miliarda złotych.

Najnowsze dane dostępne na Portalu Funduszy Europejskich (funduszeeuropejskie.gov.pl), mówią z kolei o 59 535 inwestycjach o łącznej wartości 450,8 mld zł. Są to dane na 23 grudnia 2020 r. W podanej kwocie udział funduszy UE to 274,1 mld zł, czyli 83,1 procent całej puli na lata 2014-2020.

Wracając jednak do zestawienia GUS, możemy dzięki niemu prześledzić, do której z gmin popłynęło do tej pory najwięcej unijnych pieniędzy.

W powiecie chodzieskim (zgodnie z danymi na koniec I półrocza 2019 r.) kwoty przedstawiają się następująco:

  • Chodzież: 142,5 mln zł,
  • Budzyń: 129,4 mln zł,
  • gmina Chodzież: 113 mln zł,
  • Szamocin: 18,9 mln zł
  • Margonin: 18,1 mln zł

W kraju zestawienie otwiera Warszawa, w której łączna wartość projektów unijnych z perspektywy 2014-2020 wyniosła 19,8 mld zł. Na kolejnych miejscach znajdują się Kraków, Łódź, Wrocław i Poznań. W sumie gmin i miast, w których wartość realizowanych przedsięwzięć przekroczyła miliard złotych, jest aż 29.

Na końcu zestawienia znajdują się: Zabrodzie w województwie mazowieckim (163 tys. zł) oraz dwie gminy z województwa łódzkiego - Ostrówek i Kobiele Wielkie.

Należy przy tym podkreślić, że dane dotyczą wszystkich projektów realizowanych na terenie danej gminy czy miasta. Nie należy ich zatem utożsamiać wyłącznie z projektami prowadzonymi przez samorząd.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na rządowej stronie "Mapa dotacji UE", w naszym powiecie bardzo aktywne w kwestii pozyskiwania środków są Powiatowy Urząd Pracy i firmy, zajmujące się szkoleniami związanymi z rynkiem pracy i zatrudnieniem. Sporo pieniędzy trafia też do przedsiębiorstw z branży produkcyjnej i usługowej. Jednymi z "najdroższych" przedsięwzięć, jakie miały u nas miejsce w ostatnim czasie, były jednak bez wątpienia inwestycje związane z modernizacją linii kolejowej Poznań - Piła.

Powiat chodzieski: Inwestycje unijne w gminach. Gdzie popłyn...

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie