Porcelana w Chodzieży: To już ostatnie chwile fabryki przy ulicy Kasprzaka. Będzie wielka wyprzedaż

Redakcja
Mieczysław Hołubowski
Z końcem czerwca oficjalnie swoją działalność zakończy fabryka porcelany przy ulicy Kasprzaka w Chodzieży. Wcześniej firma planuje wielką wyprzedaż

Historia ostatniej dużej fabryki porcelany w Chodzieży w nieubłagany sposób dobiega końca. W dniu 30 czerwca w oficjalny sposób swoje funkcjonowanie zakończy zakład przy ulicy Kasprzaka. Tego dnia upłyną terminy wypowiedzeń, które w marcu wręczono ponad setce pracowników.

- Z końcem czerwca odejdzie ponad 90 składu osobowego. Pozostaną jedynie magazyny wyrobów gotowych - potwierdza Sebastian Kozłowski, dyrektor ds. produkcji i rozwoju.

Pracownicy otrzymali wypowiedzenia w ramach zwolnienia grupowego - drugiego z kolei. Pierwsze, duże zwolnienia miały miejsce już w 2019 roku. Wówczas pracę straciło ponad 200 osób z ok. 380-osobowej załogi: w większości pracowników wydziału pierwszego, zajmującego się produkcją porcelany surowej. Zwolnienia objęły też wydział drugi, dział utrzymania ruchu oraz magazynierów, pracowników laboratorium, administracji i kontroli jakości.

Początkowo wydawało się, że sam zakład uda się uratować. Niestety w lutym tego roku firma ogłosiła informację o planach likwidacji fabryki w Chodzieży i zamiarze przeniesienia produkcji do Ćmielowa. Były wprawdzie również inne pomysły, między innymi związane z rozwojem działu zdobniczego - ale te ostatecznie upadły. Jak mówi dyrektor Sebastian Kozłowski, do wcześniejszych problemów związanych z kosztami produkcji i płac doszła jeszcze jedna kwestia - zastój wywołany epidemią koronawirusa.

Osoby dotknięte zwolnieniami to w większości kobiety. Części z nich przysługuje świadczenie przedemerytalne.

Porcelana pod marką "Chodzież" - jak zapewnia firma - nie zniknie z rynku. Nie będzie już jednak wytwarzana w naszym mieście. W dalszym ciągu istnieć ma również sklep przyzakładowy, który funkcjonuje przy ul. Kasprzaka od początku sierpnia 2013 roku.

- Na razie nie planujemy jego likwidacji. Jednak z racji tego, że stany magazynowe się kurczą, chcemy zorganizować 3-dniowy kiermasz, w trakcie którego odbędzie się totalna wyprzedaż wszystkich wyrobów - mówi dyrektor Sebastian Kozłowski.

Kiermasz rozpocznie się 16 czerwca i potrwa do 18 czerwca. Porcelanę można będzie oglądać i kupować w namiocie rozstawionym przy fabryce.

W galerii przypominamy zdjęcia z otwarcia sklepu przyzakładowego (3 sierpnia 2013 roku).

Porcelana w Chodzieży: To już ostatnie chwile fabryki przy u...

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie