Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polityka: powiat chodzieski będzie mieć nowego komisarza wyborczego, trwa procedura wyboru

Bożena Wolska
Do tej pory chodzieski powiat znajdował się w jednym dużym okręgu wyborczym, który obejmował poza naszym powiatem także powiat pilski, złotowski, czarnkowsko-trzcianecki, wągrowiecki, szamotulski, i obornicki.

Do tej pory chodzieski powiat znajdował się w jednym dużym okręgu wyborczym, który obejmował poza naszym powiatem także powiat pilski, złotowski, czarnkowsko-trzcianecki, wągrowiecki, szamotulski, i obornicki. Teraz będzie potrzebnych dwóch komisarzy: jeden na powiat pilski i złotowski, drugi na pozostałe. Komisarzy wyborczych powoływała do tej pory Państwowa Komisja Wyborcza na wniosek ministra sprawiedliwości. Nieprzypadkowo. Funkcję tę mogli bowiem pełnić wyłącznie sędziowie. W Pile przez wiele lat tę funkcję pełniła sędzia Sądu Okręgowego Maria Trzebna. Teraz pełni ją Anna Kulczewska-Garcia, również sędzia Sądu Okręgowego, a wcześniej prezes chodzieskiego sądu.

Nowe przepisy Kodeksu Wyborczego, które zwiększyły liczbę komisarzy z 51 do 100 weszły w życie w końcem stycznia. To nie jedyna zmiana. Komisarze nadal będą powoływani przez PKW, ale już na wniosek ministra spraw wewnętrznych. Kadencja dotychczasowych automatycznie wygasła. Właśnie ogłoszono nabór na nowych.
Żeby zostać komisarzem wyborczym nie trzeba już być sędzią. Wystarczy wykształcenie prawnicze. Przyszły komisarz nie może być karany, być członkiem partii ani prowadzić działalności publicznej, której nie da się pogodzić z funkcją komisarza. Musi natomiast dawać rękojmię należytego pełnienia funkcji komisarza wyborczego. A do jego zadań będzie należało m.in. powoływanie obwodowych komisji wyborczych i zarządzanie druku kart do głosowania. Będzie także zwierzchnikiem urzędników wyborczych, a od 1 stycznia 2019 r. będzie dzielić gminy na okręgi wyborcze i obwody głosowania.

Kwestionariusz można znaleźć na stronie MSWiA. Nabór drogą elektroniczną trwa do 16 lutego. Dokumenty można też wysłać pocztą nad adres ministerstwa. W tym przypadku jest na to czas do 21 lutego. Kandydatów, którzy przejdą przez pierwsze sito rekrutacyjne, czeka szkolenie, a potem egzamin ze znajomości prawa wyborczego. Nagroda to powołanie na 5-letnią kadencję.

Karnawałowa bitwa na pomarańcze

Źródło: RUTPLY

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto