Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja w Chodzieży przez epidemię odnotowuje mniej wykroczeń drogowych. Liczba wypadków jednak nie spada

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
31 marca 2020 r. na ulicy Ofiar Gór Morzewskich w Chodzieży samochód osobowy zderzył się z busem. Kierowca pierwszego z pojazdów zmarł w szpitalu
31 marca 2020 r. na ulicy Ofiar Gór Morzewskich w Chodzieży samochód osobowy zderzył się z busem. Kierowca pierwszego z pojazdów zmarł w szpitalu II zmiana służbowa JRG Chodzież
W marcu i kwietniu policjanci odnotowali na drogach powiatu chodzieskiego znacznie mniej wykroczeń, niż w tym samym okresie w 2019 roku. Powód to mniejszy ruch i ograniczenia związane z epidemią. Jednocześnie nie zmniejszyła się jednak liczba wypadków

W ostatnich dniach głośno było o interpelacji posłów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, którzy skierowali do Ministerstwa Infrastruktury wniosek o obniżenie limitów prędkości na drogach. Jak argumentowali: jeśli będziemy jeździć wolniej, rzadziej będzie dochodzić do wypadków. To zaś przyczyni się do odciążenia służby zdrowia, która w czasie pandemii ma i tak sporo pracy, ponieważ jest zajęta pacjentami zakażonymi zakażonymi SARS-CoV-2.

Z danych, na które powołuje się tygodnik "Wprost" wynika, że ruch na drogach radykalnie spadł, ale bezpieczeństwo się nie poprawiło. Kierowcy pozwalają sobie na większe prędkości i jeżdżą nawet o 25 procent szybciej niż wcześniej.

Co ciekawe, nie tylko polscy posłowie zauważyli taki symptom. Pierwsi byli niemieccy aktywiści, którzy zaproponowali, żeby w terenie zabudowanym dopuszczalna prędkość wynosiła tylko 30 kilometrów na godzinę, a poza terenem zabudowanym do 70 kilometrów na godzinę.

Jeśli chodzi o nasz powiat, policja w Chodzieży jest daleka od formułowania podobnych ocen. Jak jednak przyznaje rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży Karolina Smardz-Dymek - pewną prawidłowość w statystykach jednak widać. W marcu i kwietniu tego roku "drogówka" odnotowała znacznie mniej wykroczeń, niż w analogicznym okresie w 2019 roku.

- Powodem tych spadków jest oczywiście mniejszy ruch i ograniczenia związane z poruszaniem się, jakie wprowadzono w całym kraju w związku z epidemią - mówi Karolina Smardz-Dymek.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy za przekraczanie prędkości ukarano 188 kierowców, natomiast przed rokiem w marcu i kwietniu takich wykroczeń było prawie trzy razy więcej - łącznie 521. Sytuacji, gdy kierowcy jechali bez zapiętych pasów odnotowano w ostatnich dwóch miesiącach tylko 41, natomiast rok temu -106, czyli ponad dwa razy tyle. Nie zmieniła się jedynie liczba wykroczeń związanych z nieprawidłowym wyprzedzaniem: tych w obu przypadkach było po 18.

Spadła również liczba zdarzeń drogowych. W 2019 roku we wspomnianym okresie doszło do 70 zdarzeń, a w tym roku tylko do 34.

Jednak jeśli chodzi o same wypadki, to tu niestety nie jest już tak dobrze. W marcu i kwietniu tego roku w powiecie chodzieskim miały miejsce 4 wypadki - w tym jeden wypadek śmiertelny. W 2019 roku w tym samym okresie doszło do trzech wypadków. W żadnym z nich nie było ofiar.

31 marca 2020 r. na ulicy Ofiar Gór Morzewskich w Chodzieży samochód osobowy zderzył się z busem. Kierowca pierwszego z pojazdów zmarł w szpitalu

Policja w Chodzieży przez epidemię odnotowuje mniej wykrocze...

Od lipca zmiany w kodeksie drogowym?

Koronawirus nie przeszkodził Ministerstwu Infrastruktury w pracach nad nowelizacją prawa o ruchu drogowym. Projekt zmian jest na ostatnim etapie konsultacji. Po zatwierdzeniu przez Radę Ministrów Rada Ministrów będzie mógł trafić do Sejmu.

Ministerstwo chce, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać już od lipca. Oto najważniejsze ze zmian:

  • utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h poza terenem zabudowanym
  • maksymalna prędkość w terenie zabudowanym 50 km/h przez całą dobę (obecnie w porze nocnej, od godz. 23.00 do 5.00 kierowcy mogą poruszać się w terenie zabudowanym z prędkością do 60 km/h)
  • pierwszeństwo pieszych zbliżających się do przejścia

Nowe przepisy mają zmusić Polaków do wolniejszej jazdy. Zakładają też zwiększenie ochrony pieszych. Kierowcy zbliżający się do pasów będą musieli zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby móc ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Warto jednak podkreślić, że nie będzie to zwalniało pieszych z obowiązku zachowania ostrożności i obserwowania drogi przed wejściem na jezdnię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto