Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja w Chodzieży będzie korzystać z osobistych kamerek do filmowania interwencji?

Redakcja
Poznańscy policjanci testują już osobiste wideorejestratory, które są montowane na mundurach i mają nagrywać wszystkie interwencje. W następnej kolejności kamerki mają trafić do komend powiatowych. Kiedy otrzyma je policja w Chodzieży?

Pod koniec 2017 roku ruszył pilotażowy program kamer na policyjnych mundurach. Jako pierwsi wyposażeni w urządzenia rejestrujące dźwięk i obraz zostali policjanci z garnizonu stołecznego, dolnośląskiego i podlaskiego.

W lutym tego roku kamerki trafiły do policjantów z Poznania. Urządzenia otrzymało 262 funkcjonariuszy - głównie z drogówki i służb patrolowych.

W Komendzie Wojewódzkiej w Poznaniu coraz głośniej mówi się, że kolejne rejestratory mają byś sukcesywnie rozdzielane i mogą trafić również do komend powiatowych. Czy to oznacza, że już wkrótce mieszkańcy naszego powiatu usłyszą od mundurowego słowa: „Interwencja będzie nagrywana”?

Jak udało się nam ustalić, konkretnej daty wprowadzenia rejestratorów jeszcze nie ma.

- Póki co nie otrzymaliśmy w tej sprawie żadnych informacji. Z opinii policjantów, którzy mieli okazję testować kamery wynika, że to przydatne rozwiązanie. Na pewno widok takiego sprzętu studzi zachowania osób, które mogłyby znieważać funkcjonariuszy - mówi rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży, Karolina Smardz-Dymek.

Celem wyposażenia policjantów w kamery jest bowiem nie tylko jawność działań funkcjonariuszy, ale również ochrona prawna samych mundurowych. Mają działać przede wszystkim prewencyjne: zarówno dla policjanta, który będzie miał świadomość tego, że przeprowadzana przez niego interwencja jest nagrywana, jak i dla obywatela. Obecność kamery ma zapobiegać m.in. zachowaniom agresywnym.

Kamery, z których korzystają poznańscy policjanci, nagrywają przebieg każdej interwencji w miejscach publicznych. Zapisy pozwolą rozstrzygać sporne sytuacje. Będą również traktowane jako materiał dowodowy w postępowaniach karnych.

Aby włączyć urządzenie wystarczy nacisnąć jeden przycisk. Kamera nagrywa dźwięk i obraz w jakości HD.

Jak wyjaśniają przedstawiciele policji, kamery mogą pracować nieprzerwanie przez ponad 10 godzin. Są odporne na zabrudzenia i wodę, a zapis jest zaszyfrowany i możliwy do odtworzenia tylko przez policyjne systemy informatyczne.

Zobacz też:

70 ton tytoniu o wartości 31 milionów złotych. Rekordowa konfiskata CBŚP i KAS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto