Podatki 2021: na kogo można oddać 1 procent w powiecie chodzieskim? Pełna lista organizacji

Redakcja
pixabay
1% to jedna setna część podatku dochodowego od osób fizycznych, którą podatnik może przekazać wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (tzw. OPP). Taką możliwość podatnicy mają już od 15 lat. Wraz z początkiem roku o wsparcie zaczynają apelować także stowarzyszenia z naszego powiatu.

Na kogo mogę przekazać mój 1% podatku?

Samodzielnie wybierasz, na którą konkretnie organizację pożytku publicznego (OPP) przekazana zostanie kwota pochodząca z Twojego zeznania rocznego. Przekazując 1% podatku nie tracisz ani złotówki - rozdysponowujesz jedynie kwotę, którą i tak musiałbyś przekazać na rzecz Skarbu Państwa.

Jak przekazać 1% podatku?

W deklaracji podatkowej istnieją dwa pola, których wypełnienie jest niezbędne do przekazania 1% na OPP. W pola te należy wpisać:

 • Numer KRS organizacji
 • Przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1%

W deklaracji możesz wskazać również konkretny cel, na który przekazany zostanie Twój 1%. W zeznaniu w rubryce “cel szczegółowy” należy wpisać konkretną informację, na kogo lub na co chcielibyśmy przekazać pieniądze (np. na leczenie XYZ).

Organizacje pożytku publicznego w powiecie chodzieskim

W naszym powiecie istnieje kilkanaście organizacji, które możemy wesprzeć naszym 1 procentem podatku. Na portalu organizacji samorządowych możemy również przeczytać, czym zajmują się dane organizacje:

Fundacja “Centrala Młodych”, Chodzież, KRS 0000358904

Głównymi odbiorcami działań organizacji są dzieci i młodzież oraz społeczność lokalna z terenu powiatu. Ich działania koncentrują się przede wszystkim na wyrównywaniu szans osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (w tym niepełnosprawnych), promocji i organizacji wolontariatu oraz upowszechnianiu profilaktyki zdrowotnej. Aktywizują i wspierają lokalną społeczność, promują ekologię i krajoznawstwo. Stworzyli prężnie działające Centrum Wolontariatu, które na stałe współpracuje z dwoma domami dziecka, świetlicą środowiskową, przedszkolem oraz organizacjami pozarządowymi i administracją publiczną.

Stowarzyszenie rodzin i przyjaciół osób niepełnosprawnych “Przebudzone nadzieje”, Chodzież, KRS 0000020434

Etosem organizacji jest uznanie, że osoby niepełnosprawne mają prawo do samodzielnego i aktywnego życia oraz do korzystania na zasadzie równości praw i obowiązków ustanowionych dla ogółu obywateli.

Obecnie realizują m. in. program "Prowadzenie rehabilitacji dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z powiatu chodzieskiego", zajęcia w nowym integracyjnym placu zabaw, zajęcia terapeutyczne, organizują szczególne dni, np. Dzień Rodziny, Wakacje na Dzikim Zachodzie, spotkania rodzinne, grillowanie, pobyt w kawiarni, zabawa karnawałowa, letni wypoczynek dla dzieci. W roku 2013 zorganizowali po raz pierwszy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.

“Fundacja miłości” przy Centrum im. Jana Pawła II w Chodzieży, Chodzież, KRS 0000249628

Misja statutowa:

 • Rozbudowa Centrum im. Jana Pawła II w Chodzieży
 • Rekonstrukcja przedwojennych, chodzieskich pomników religijnych
 • Wspieranie budowy nowego kościoła dla Kotliny Karczewnika
 • Propagowanie nauki Papieża Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego
 • Przygotowanie dokumentacji dla przyszłej eksploatacji wód geotermalnych zalegających pod Chodzieżą.

Fundacja “Tęczowe Dzieciństwo” im. Janusza Korczaka, Chodzież, KRS 0000341280

Cele Fundacji to m. in.:

 • promowanie pozytywnych wzorców zachowań wśród dzieci i młodzieży na przykładzie życiorysu Janusza Korczaka;
 • inspirowanie, wspieranie i promocja inicjatyw kulturalnych, sportowych i artystycznych dzieci i młodzieży;
 • wspieranie inicjatyw na rzecz pomocy rodzinom w trudnej sytuacji życiowej, wzmocnienia więzi rodzinnych i zapobiegania patologiom;
 • opieka nad dziećmi osieroconymi;
 • propagowanie życia rodzinnego.

Fundacja “Ukryte Marzenia”, Chodzież, KRS 0000553238

Jesteśmy Fundacją, która powstała 15 kwietnia 2015 roku z inicjatywy trójki młodych osób wcześniej działających jako Komitet Społeczny Ukryte Marzenia. Idea powołania Fundacji zrodziła się z potrzeby niesienia pomocy chorym oraz podjęcia działań mających na celu jednoczenie osób chcących pomagać drugiej osobie.

Fundacja “Iusta Causa”, Chodzież, KRS 0000608135

Celami fundacji jest świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej na rzecz ludności, w szczególności świadczenia jej na rzecz: 1. Ofiar przemocy domowej, 2. Ofiar wypadków komunikacyjnych, 3. Ochrony praw lokatorów, 4. Ochrony praw pracowniczych, we współpracy ze związkami zawodowymi, 5. Ochrony praw osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku, 6. Ochrony praw azylantów, repatriantów, uchodźców oraz osób ubiegających się o obywatelstwo Polskie, 7. Organizacji pozarządowych w celu realizacji ich zadań statutowych, 8. Wspierania organów administracji publicznej w realizacji ich zadań zleconych z zakresu świadczenia nieodpłatnej pomocy.

Obywatelska Fundacja na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Potrzebujących Pomocy, Chodzież, KRS 0000035984

Cele Fundacji:

 • rozpoznawanie potrzeb środowiska osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy
 • udzielanie pomocy rzeczowej i finansowej osobom potrzebującym
 • świadczenie pomocy informacyjnej, prawnej i psychologicznej
 • kształtowanie pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych
 • działanie na rzecz aktywnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społeczności lokalnej poprzez prezentacje ich możliwości i osiągnięć twórczych na ogólnodostępnych wystawach, tragach i imprezach.

Stowarzyszenie Chodzieskich Amazonek "Różowa Wstążeczka", Chodzież, KRS 0000276970

Niektóre cele statutowe Stowarzyszenia:

 • Prowadzenie rehabilitacji fizycznej i psychicznej po zabiegach mastektomii ułatwiających powrót do pracy zawodowej, życia rodzinnego i małżeńskiego.
 • Nawiązywanie współpracy i wymianę doświadczeń z onkologicznymi Klubami i Stowarzyszeniami w kraju i za granicą.
 • Organizowanie leczenia sanatoryjnego przywracającego sprawność i podnoszącego kondycję fizyczną i psychiczną po zabiegu.
 • Pomoc w zaopatrywaniu w protezy piersi, peruki.
 • Wydawanie broszur, plakatów, materiałów edukacyjnych.

Stowarzyszenie Osób po Endoprotezoplastyce Biodra "Bioderko", Chodzież, KRS 0000302009

Głównym celem Stowarzyszenia jest wsparcie dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawów biodrowych i po operacji endoprotezy, jak również stworzenie dla tych osób dostępu do wiedzy na temat ich choroby, przygotowania do operacji i życia z endoprotezą w późniejszym okresie. Osoby te poznają również formy rehabilitacji a także korzystają z różnych porad medycznych i prawnych. "Bioderko” stara się również docierać do osób, których choroba zamyka w domu, ponieważ specyfiką tej choroby jest właśnie powolna rezygnacja z normalnego funkcjonowania.

Stowarzyszenie "Małe Radości", Margonin, KRS 0000412942

Cele Stowarzyszenia to m. in.:

 • Działalność charytatywna na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych, będących w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży;
 • Działalność na rzecz dzieci i osób niepełnosprawnych oraz dzieci z rodzin defaworyzowanych społecznie;
 • Wspomaganie szkół z terenu miasta i gminy Margonin w poprawianiu warunków lokalowych i w pozyskiwaniu sprzętu i pomocy dydaktycznych;
 • Organizacja i wspomaganie wypoczynku dzieci, młodzieży i dorosłych;
 • Organizacja i prowadzenie różnych form kształcenia ustawicznego osób dorosłych, w szczególności osób bezrobotnych.

Fundacja "Nasz Dom", Podanin, KRS 0000649225

Celami fundacji są:

 • niesienie pomocy dzieciom oraz działalność na rzecz ochrony praw dziecka oraz wspierania rozwoju i zdrowia dzieci, w szczególności przez: zorganizowanie i utworzenie placówki opiekuńczo-wychowawczej oraz zapewnienie bezpiecznego schronienia w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla dzieci dotkniętych przemocą w rodzinie, opuszczonych, chorych i ubogich; prowadzenie placówki opiekuńczo-wychowawczej dla dzieci chorych, niepełnosprawnych, ubogich, dotkniętych przemocą, opuszczonych
 • pomoc społeczna i działalność na rzecz samotnych osób w podeszłym wieku oraz wspierania rozwoju i zdrowia takich osób

Stowarzyszenie “Margońska Wieś Dziś i Jutro”, Margonin, KRS 0000451936

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie