Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Pierwszy dzień wolności" w Chodzieży upamiętniła uroczystość pod Pomnikiem Wdzięczności

ANK
Dla upamiętnienia wyzwolenia Chodzieży przez powstańców wielkopolskich, pod Pomnikiem Wdzięczności złożono kwiaty i znicze

To ma być nowa chodzieska tradycja. W dniu 6 stycznia pod Pomnikiem Wdzięczności w Chodzieży złożono kwiaty i znicze dla upamiętnienia "pierwszego dnia wolności” po 146 latach w zaborze pruskim - czyli wyzwolenia miasta przez powstańców wielkopolskich. Uroczystość poprzedziła msza święta w kościele pod wezwaniem św. Floriana. Proboszcz ks. Ireneusz Szypura wyraził nadzieję, że obchody wejdą już na stałe do chodzieskiego kalendarza.

Informacje o wydarzeniach sprzed stu lat przypomniał prezes chodzieskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Roman Grewling. Jak mówił, Chodzież trafiła w granice Prus rok po pierwszym rozbiorze - w 1773 roku. Pierwsze wyzwolenie przyszło 6 stycznia 1919 roku. Powstańcy zajęli wówczas Chodzież, nie wykonując przy tym ani jednego wystrzału.

Przeczytaj także:

Rozlewu krwi udało się uniknąć dzięki fortelowi, do którego dowódca powstańców ppor. Włodzimierz Kowalski uciekł się podczas wcześniejszych pertraktacji z Niemcami. W trakcie rozmów z delegacją niemiecką, która 5 stycznia przybyła z Chodzieży do Budzynia w sprawie zawieszenia broni, Włodzimierz Kowalski kategorycznie zażądał opuszczenia miasta przez niemieckie wojsko. Mówił, że „armia polska” w wielkiej sile maszeruje na Piłę i planuje dotrzeć aż do Noteci. Za sprawą chodzieskich konspiratorów dowódca powstańców wiedział, że Niemcy obawiają się walki.

Grenzschutz wycofał się z Chodzieży, a wczesnym rankiem w dniu 6 stycznia do miasta wkroczył mały oddział powstańczy z ppor. Kowalskim na czele. Polacy przejęli władzę w mieście i utworzyli Straż Ludową, w której szeregi wstąpiło około 200 osób. Duży udział w tych wydarzeniach miał ówczesny chodzieski proboszcz, ks. Ignacy Czechowski. To właśnie ze względu na jego osobę - jak tłumaczył Roman Grewling - replika Pomnika Wdzięczności stanęła właśnie przy kościele św. Floriana.

Zobacz też:

Defilada w Chodzieży: Miasto podziękowało swoim wyzwolicielom po raz drugi

Defilada w Chodzieży: Miasto podziękowało swoim wyzwolicielo...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto