Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień wiosny w Hipolicie: Ukraina, Erasmus i konkurs językowy

Marek Wolski
Marek Wolski
W Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego w pierwszym dniu wiosny tradycyjnie odbywa się Dzień Języków Obcych. Jego tegoroczna edycja miała wyjątkowy przebieg.

Lepsze perspektywy w poszukiwaniu pracy, dostęp do wielu informacji, swoboda podróżowania i możliwość obcowania z mieszkańcami innych krajów i ich kulturą, to tylko niektóre z wielu korzyści płynących ze znajomości języków obcych. I m.in. z tych powodów chodzieski Hipolit organizuje Dzień Języków Obcych, który jest również okazją do zdobycia nowych doświadczeń i wiedzy.

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia dużo miejsca poświęcono Ukrainie i Włochom

Te dwa kraje są nam niezmiernie bliskie. Z Ukrainą solidaryzujemy się już od dawana. Nasza wspólna przygoda rozpoczęła w 2007 roku się od współpracy ze szkołą w Trostiańcu. Prowadziliśmy wspólne przedsięwzięcia dla uczniów naszej i zaprzyjaźnionej z nami ukraińskiej szkoły. Od dawna umożliwiamy kształcenie uczniom pochodzenia ukraińskiego. A teraz wspieramy naszych sąsiadów poprzez organizowanie różnych akcji pomocowych. Służymy im pomocą i wierzymy, że już niedługo nad Ukrainą zaświeci słońce i powróci pokój

– mówiła dyrektor szkoły Magdalena Woźniczka.

Z kolei Włochy, a konkretnie Sycylia, były miejscem, w którym uczniowie Hipolita zdobywali nowe umiejętności podczas miesięcznych praktyk zorganizowanych w ramach programu Erasmus+.

W części poświęconej Ukrainie młodzież zaprezentowała sporo informacji o geografii naszego wschodniego sąsiada. Wyjaśniono też jakie znaczenie mają barwy na fladze i godle Ukrainy.
Błękit to symbol nieba i pokoju, a żółty to kolor zboża, kojarzony z bogactwem i urodzajem. W godło Ukrainy, którym jest trójząb, wpisane jest słowo „wolność”. Symbolem tego kraju jest także słonecznik. Podobnie jak łany zbóż, jego kolor kojarzy się z barwami flagi Ukrainy. Uważa się, że słonecznik daje siłę i jest ucieleśnieniem dobrego życia i zdrowia.
Była też prezentacja znanych Ukraińców: Tarasa Szewczenki, Witalija i Władimira Kliczków oraz Andrieja Szewczenko.
Całość przeplatały piosenki i wiersze, które młodzież prezentowała w języku ukraińskim. Wśród nich były też te, których chodzieżanie nauczyli się podczas pobytu w zaprzyjaźnionym Trostiańcu. Na zakończenie tej części wszyscy zaśpiewali „Podaj rękę Ukrainie”.

We „włoskiej” części spotkania młodzież na chwilę wróciła na Sycylię, gdzie 21 uczniów Hipolita wspólnie z opiekunami spędzili miesiąc praktyk zawodowych. Był krótki występ, po którym uczestnicy wyjazdu podzielili się swoimi wrażeniami.

Poznałam wielu nowych ludzi, udoskonaliłam znajomość języka włoskiego i podniosłam swoje kompetencje „miękkie”. Czas, który tam spędziłam był przygodą, którą długo będę pamiętać

Świetnie się bawiliśmy w czasie wolnym i w czasie pracy. Poszerzyliśmy także swoje zawodowe horyzonty

Każdy z nas przełamał swoje bariery językowe. Lepiej poznaliśmy się w grupie i na długo nie zapomnimy o tym wyjeździe

Projekt, w którym uczestniczyli uczniowie, nosił tytuł: „Staże we Włoszech-teoria w praktyce”. Jego podsumowania dokonała goszcząca w Hipolicie Ewa Krupka-Zaręba, dyrektorka Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Pile, która wspólnie z dyrektorkami szkoły: obecną Magdaleną Woźniczką oraz byłą Lucyną Sworowską, wręczyła uczniom zaświadczenia potwierdzające udział w praktykach. Natomiast nauczyciele i koordynatorzy, zaangażowani w projekt otrzymali podziękowania.

Mogę już dzisiaj powiedzieć o kolejnym projekcie realizowanym w ramach programu Erasmus+ pod nazwą „Staże w Hiszpanii-teoria w praktyce”. Jesteśmy w trakcie rekrutacji uczniów z trzech szkół, które wezmą w nim udział. To Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży, Zespół Szkół im. Józefa Wybickiego w Ratajach i Centrum Kształcenia Nauka w Pile. Łącznie na praktyki do Hiszpanii wyjedzie 21 uczniów, w tym 7 z Hipolita. Odbędą się one na przełomie czerwca i lipca i potrwają cztery tygodnie

– mówiła do młodzieży Ewa Krupka-Zaręba.

Na finał odbył się konkurs językowy. Pierwsze miejsce zajęły w nim klasy 2C i 3D z branżowej szkoły I stopnia, drugie miejsce przypadło reprezentacji klasy 1 technikum w zawodzie logistyk, a trzecia była drużyna z klasy 1D.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto