Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękny jubileusz Ochotniczej Straży Pożarnej w Budzyniu

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
100 lat temu w Budzyniu założono OSP

W sobotę 27 maja Ochotnicza Straż Pożarna w Budzyniu świętowała jubileusz 100 lecia. Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu druhów i gości do kościoła św. Andrzeja, gdzie kapelan strażaków ks. Ireneusz Szypura i proboszcz ks. Marek Piosik odprawili mszę św. w ich intencji.

Po mszy św. część oficjalna czyli uroczysty apel strażacki odbył się na rynku, gdzie dowódca uroczystości druh Kamil Gapiński wprowadził pododdział na plac apelowy i podniesiono flagę państwową.

Na wstępie wszystkich powitał prezes OSP Budzyń Paweł Sell między innymi: posła Marcina Porzucka, członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacka Bogusławskiego, starostę Mirosława Juraszka, burmistrza Marcina Sokołowskiego, wiceburmistrza Piotra Jankowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Budzyniu i jednocześnie członka zarządu wojewódzkiego OSP Zenona Nowickiego, także wiceprezesa zarządu wojewódzkiego OSP w Poznaniu Andrzeja Woźnickiego, wicekomendanta PSP Chodzież bryg. Leszka Naramowicza, delegację z Ahlerstedt, delegacji OSP, delegacji instytucji i organizacji. Prezes wygłosił okolicznościową mowę, dotyczącą historii jednostki i bieżącej działalności.

Następnie fundatorzy sztandaru złożyli podpisy w Księdze Pamiątkowej OSP Budzyń, kapłani poświęcili sztandar, a burmistrz Marcin Sokołowski i Tadeusz Kabat przekazali sztandar prezesowi OSP Pawłowi Sellowi. Sztandar został odznaczony Złotym Znakiem Związku.

Następnie odznaczono druhów za poszczególne zasługi, które wręczył druh Andrzej Woźnicki i druh Adrian Urbański.

Okolicznościowe mowy wygłosili burmistrz Marcin Sokołowski, członek zarządu województwa Jacek Bogusławski, starosta Mirosław Juraszek, poseł Marcin Porzucek, burmistrz Ahlerstedt Uwe Arndt i delegacje OSP i goście.

Na zakończenie prezes Paweł Sell łamiącym się głosem ze wzruszenia podziękował wszystkim za zaangażowanie i wsparcie jakie jednostka otrzymała od budzyńskiego społeczeństwa.

W dalsza część uroczystości odbyła się na placu przy remizie OSP, gdzie odbył się festyn rodzinny, występy wokalistów z Gminnego Ośrodka Kultury, pokaz ratownictwa technicznego, wystawa zabytkowych wozów strażackich i na koniec zabawa taneczna prowadzona przez DJ Adriana.

Historia

Ochotnicza Straż Pożarna w Budzyniu rozpoczęła swą działalność 26 lutego 1923 r.

Tego dnia z inicjatywy Kazimierza Lupy odbyło się pierwsze założycielskie spotkanie, w którym uczestniczyło 27 członków wraz z burmistrzem Pitułą. Na zebraniu tym wybrano zarząd, którego prezesem został burmistrz Pituła, naczelnikiem Kazimierz Lupa, sekretarzem Kazimierz Goldberg a skarbnikiem Franciszek Geisler.

Ochotnicza Straż Pożarna w Budzyniu rozpoczynała swą działalność dysponując sikawką konną, beczkowozem i drobym sprzętem gaśniczym. Na ówczesną remizę strażacką zaadaptowano budynek ochronki przy ul. Rynkowej. W 1930r. dobudowano wspinalnie do ćwiczeń i suszenia węży, która przetrwała 17 lat.

W okresie okupacji zaborcy powołali straż przymusową. Wyposażyli ją w nowoczesną jak na tamte czasy potopompę. Zaraz po zakończeniu drugiej wojny śwatowej, w lutym 1940 roku, w mieszkaniu druha Beranrda Hedeszyńskiego odbyło się zebranie, na którym reaktywowano działalność OSP Budzyń. Strażacy przęjęli po niemieckim zaborcy cały sprzęt strażacki, który znajdował się w tym czasie w Budzyniu. Prezesem jednostki został Karol Radomski a naczelnikiem Bernard Hedeszyński. Dzięki ciężkiej pracy i determinacji jednostce udaje się pozyskać samochód ciężarowy, który został przebudowany na wóz bojowy.

W 1946 roku Ochotnicza Straż Pożarna otrzymała z rąk społeczeństwa reprezentacyjny sztandar. W roku 1947 rozpoczęła się budowa nowego budynku remizy, którą sfinansowali sami strażacy ze środków zgromadzonych w wyniku organizowanych imprez, zawodów oraz dobrowolnych składek. Budynek ten został oddany do użytku w 1978 roku, w którym to jednostka świętowała jubileusz 55-lecia powołania.

W latach siedemdziesiątych budzyńska ochotnicza straż pożarna otrzymała z Kombinatu PGR samochód gaśniczy markii "Jelcz 04", który służył ponad 30 lat, ponadto jednostce podarowano drugi sztandar reprezentacyjny.

W kwietniu 1995 roku budzyńska OSP została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego zrzeszającego wszystkie organizacje ochrony przeciwpożarowej w całym kraju. Wiążą się z tym nowe obowiązki - szczególnie w dziedzinie ratownictwa na drogach.

W 75. rocznicę istnienia OSP w Budzyniu otrzymała trzeci sztandar. Ponadto została odznaczona Złotym Medalem "Za zasługi dla Pożarnictwa". W 2003 roku jednostka otrzymuje średni samochód gaśniczy. W tym czasie park wozów bojowych składał się z lekkiego samochodu marki "Lublin", średniego samochodu gaśniczego marki "Star" oraz leciwego Jelcza.

W 2010 roku wysłużony Jelcz został zastąpiony nowoczesnym, ciężkim wozem bojowym marki "MAN". 5 lat później strażacy otrzymali lekki samochód gaśniczy "Ford", natomiast "Lublin" wzbogacił zbiory magazynu wystawowego polskiej motoryzacji w Kąkolewicach.

Obecnie Prezesem jednostki jest druh Paweł Sell, Naczelnikiem - druh Piotr Siwiak. W szeregach OSP Budzyń znajduje się ponad 50 członków. 28 z nich bierze czynny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, szkoleniach, kursach i ćwiczeniach.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto