Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pięć propozycji na nazwę ronda. Wyboru dokonają chodzieżanie

Marek Wolski
Marek Wolski
M. Wolski
Kto zostanie patronem ronda znajdującego się na skrzyżowaniu ulic Ofiar Gór Morzewskich, Marii Dąbrowskiej, Wiosny Ludów i Mostowej? Jest pięć propozycji. Głosowanie potrwa do końca sierpnia.

30 czerwca minął termin pierwszego etapu konsultacji społecznych ogłoszonych przez burmistrza Chodzieży, do którego można było przesyłać propozycje nazw patrona ronda, które znajduje się przy kościele pw. Nawiedzenia NMP. Następnie Zespół ds. Konsultacji powołany przez burmistrza Jacka Gursza przeprowadził w formie wewnętrznego głosowania wstępną selekcję przesłanych propozycji.

Propozycje nazwy ronda

Do drugiego etapu konsultacji zakwalifikowano następujące propozycje nazwy ronda:

"Grzymalitów"
herbem „Grzymała” legitymowali się dawni właściciele Chodzieży: Potuliccy i Grudzińscy. Od ich znaku rodowego wywodzi się obecny herb Chodzieży;

"Klary Budnowskiej"
chodzieżanka, popularyzatorka ruchu ZHP, wychowawca młodzieży, związana z zespołem śpiewaczym „Halka”, założycielka Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chodzieskiej działającego w latach 1959-1968;

"ks. Leonarda Kurpisza"
proboszcz parafii pw. św. Floriana w Chodzieży w latach 1924-1936, patriota i działacz społeczny, autor pierwszej monografii Chodzieży pt. „Kronika kościołów chodzieskich”;

"Pierwszych Piastów"
dynastia Piastów, z którą wiąże się ściśle założenie Państwa Polskiego wywodzi się z Wielkopolski. Uhonorowanie Piastów łączy się także z nadchodzącą, 1000 rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego;

"Rotmistrza Witolda Pileckiego"
rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz, po zakończeniu II wojny światowej aresztowany przez komunistów, poddany brutalnemu śledztwu, skazany na śmierć i zamordowany 25 maja 1948 r.

Pozostałe propozycje, które zostały wykluczone przez Zespół ds. Konsultacji i nie przeszły do kolejnego etapu, to:

  • „4 czerwca 1989”
  • „Henryka Zydorczka”
  • „Mieszkańców Chodzieży”
  • „Miłośników Ziemi Chodzieskiej”
  • „Ofiar Rzezi Wołyńskiej”
  • „Romana Dmowskiego”
  • „Waldemara Marszałka”
  • „Wojciecha Nowaczyka”
  • „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”

W skład Zespołu ds. Konsultacji powołanego przez burmistrza Chodzieży, który poprzez wewnętrzne głosowanie przeprowadził pierwszą selekcję nadesłanych propozycji, wchodzą:

  • Szymon Zychla (przewodniczący Zespołu) – Urząd Miejski w Chodzieży
  • Przemysław Lasota – Chodzieskie Stowarzyszenie Patriotyczne
  • Dorota Marciniak – Towarzystwo Miłośników Ziemi Chodzieskiej
  • Tadeusz Matraszek – historyk
  • Marcin Stróżyna – historyk

Przypomnijmy, że już w marcu podpisy pod wnioskiem o nazwanie ronda imieniem rtm. Witolda Pileckiego zebrało Chodzieskie Stowarzyszenie Patriotyczne. Wniosek, pod którym podpisało się 545 osób, 11 kwietnia trafił do biura Rady Miejskiej. Z kolei 19 maja wpłynął wniosek Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej, które jako patrona wskazało ks. Leonarda Kurpisza. Do tych dwóch propozycji doszły teraz trzy: Grzymalitów, Klary Budnowskiej i Pierwszych Piastów.

Jak można zagłosować?

W drugim etapie konsultacji, który rozpoczął się 14 lipca i potrwa do 31 sierpnia, wszyscy pełnoletni mieszkańcy Chodzieży mogą oddać głos na jedną z pięciu propozycji, które przeszły pierwszy etap konsultacji. Głosowanie odbywa się poprzez wypełnienie ankiety i dostarczenie jej do kancelarii Urzędu Miejskiego.
Ankietę można pobrać m.in. ze strony internetowej Urzędu Miejskiego lub otrzymać w znajdującej się na parterze UM kancelarii.

Cieszymy się, że przy okazji tych konsultacji zaktywizowało się sporo społeczników i mieszkańców Chodzieży. Liczymy, że sporo ankiet wpłynie i sami jesteśmy ciekawi wyniku głosowania

– mówi przewodniczący Zespołu ds. Konsultacji Szymon Zychla, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Chodzieży.

Po zakończeniu głosowania członkowie Zespołu ds. Konsultacji przeliczą głosy. Propozycja, która zdobędzie największe poparcie zostanie zarekomendowana Radzie Miejskiej przez burmistrza Jacka Gursza. W kompetencjach Rady Miejskiej jest nadawanie nazw ulicom i rondom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto