Październik miesiącem kulturalnego ucznia. Akcja w SP 3 Chodzież

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
Udostępnij:
Akcja w SP 3 Chodzież

Październik został ogłoszony miesiącem kulturalnego ucznia. W ramach tej akcji zespół powołany w SP 3 w Chodzieży do tego przedsięwzięcia podjął wiele działań.

Na początku miesiąca ukazała się na stronie szkoły prezentacja „ Uczeń -    aktywny uczestnik kultury”. Na korytarzu głównym uczniowie mogli zobaczyć gazetkę, z której można było się dowiedzieć nie tylko jak zachować się odpowiedni sposób, były tam także    informacje o wydarzeniach kulturalnych w Chodzieży i okolicy.

Kolejnym działaniem była loteryjka.    Zainteresowani uczniowie uczestniczyli w zabawie    dotyczącej wiedzy z przestrzegania kultury na co dzień. Każda poprawna odpowiedź była nagradzana słodką niespodzianką. 

W bibliotece pojawiała się gazetka pt; „Kultura na co dzień” i wystawka dostępnej    literatury o tytule „Dobre wychowanie”. Podczas odwiedzin w klasach pierwszych, drugiej i trzeciej dzieciom została przedstawiona treść książki „Rady nie od parady, czyli wierszyki z morałem” Małgorzaty Strzałkowskiej, która w zabawny sposób obrazuje, jak należy właściwie postępować i czego powinniśmy się wystrzegać.

8 października był Dniem Dobrego Zachowania. Z tej okazji, jak co roku, przy wejściu do szkoły czekały na nas nie tylko słowa przywitania, ale też naklejki z zabawnymi uśmieszkami.

Rebusowe wyzwanie

Klasy 5-8 miały okazję wykazać się kreatywnością podczas tworzenia plakatów. Każda klasa losowała dla siebie hasło (związane z kulturalnym zachowaniem!), a następnie przedstawiała je w formie rebusu. Najlepsze plakaty zawisły na głównym korytarzu, gdzie stały się łamigłówką dla pozostałych uczniów. Wszyscy chętni brali udział w rozszyfrowywaniu rebusów, a w nagrodę mogli liczyć na drobną osłodę dnia.

To czy jesteśmy dobrze wychowani i potrafimy zachowywać się kulturalnie możemy również ocenić obserwując nasze podejście do zwierząt czy ogólnie rozumianej przyrody. Korzystając z okazji, że miesiąc październik to miesiąc dobroci dla zwierząt, w którym przypadają dwa ważne dni (4 października - Światowy Dzień Zwierząt, 25 października - Dzień Kundelka), zwrócono uczniom uwagę na zasady właściwego traktowania zwierząt.

Z kolei 10 października przypada Międzynarodowy Dzień Drzewa, w obchody którego zostali zaangażowani uczniowie klas trzecich. Uczestniczyli oni w specjalnie przygotowanej lekcji przyrodniczej oraz wykonali piękne jesienne portrety drzew. Zajęcia miały na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony drzew, pomników przyrody, a także na istotę sadzenia nowych roślin i dbania o tereny zielone, które pozwalają nam po prostu żyć i oddychać.

Mamy nadzieję ,że    poprzez te działania osiągnęliśmy zamierzony cel i kulturalne zachowanie stanie się codziennością dla    naszych uczniów nie tylko na miesiąc ale na wiele miesięcy i lat.

Źródło: K. Gról, M. Kaczmarek A. Donderowicz, M. Niezgoda, D. Drzewiecka-Piechowiak, A. Sengier-Zajadacz, I. Kosowska, M. Sówka

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Dodaj ogłoszenie