Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patriotyczne spotkanie: O arcybiskupie Antonim Baraniaku w chodzieskiej bibliotece

Bożena Wolska
Bożena Wolska
W listopadzie 2022 roku Instytut Pamięci Narodowej wydał książkę autorstwa Jarosława Wąsowicza SDB „Defensor Ecclesiae. Arcybiskup Antoni Baraniak (1904–1977). Salezjańskie koleje życia i posługi metropolity poznańskiego”
W listopadzie 2022 roku Instytut Pamięci Narodowej wydał książkę autorstwa Jarosława Wąsowicza SDB „Defensor Ecclesiae. Arcybiskup Antoni Baraniak (1904–1977). Salezjańskie koleje życia i posługi metropolity poznańskiego” Waldemar Wylegalski
Chodzieskie Stowarzyszenie Patriotyczne zaprasza na spotkanie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chodzieży. Będzie poświęcone metropolicie poznańskiemu arcybiskupowi Antoniemu Baraniakowi.

Rok 2024 został ogłoszony przez Sejm poprzedniej kadencji rokiem arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Wiąże się to z przypadającą 1 stycznia 2024 r. 120. rocznicą urodzin metropolity poznańskiego.
W związku z tym Chodzieskie Stowarzyszenie Patriotyczne zaprasza na spotkanie autorskie z ks. dr hab. Jarosławem Wąsowiczem, autorem książki "Defensor Ecclesiae. Arcybiskup Antoni Baraniak (1904-1977). Salezjańskie koleje życia i posługi metropolity poznańskiego." Odbędzie się w MBP, 21 lutego, o godzinie 17.
Patronat nad wydarzeniem objęła wójt gminy Chodzież Pani Kamila Szejner.
Organizatorem obok Chodzieskiego Stowarzyszenia Patriotycznego jest Miejska Biblioteka Publiczna w Chodzieży.
Podczas wykładu będzie można nabyć książkę ks. Wąsowicza.

Życiorys

Abp. Antoniego Baraniaka był kapelanem i sekretarzem prymasów Polski, Augusta Hlonda (1933–1948) oraz Stefana Wyszyńskiego (1949-1951), biskupem pomocniczym gnieźnieńskim w latach 1951-1957. Od 1957 do 1977 roku był arcybiskupem metropolitą poznańskim.

W nocy z 25 na 26 września 1953 został aresztowany razem z prymasem Wyszyńskim. Osadzono go w Areszcie Śledczym na Mokotowie. Przez 3 lata poddawany był brutalnemu śledztwu, był miedzy innymi 145 razy przesłuchiwany, niekiedy po kilkanaście godzin, zrywano mu paznokcie, przetrzymywano przez wiele dni bez ubrania w lodowatej, pełnej fekaliów celi.

Mimo okrutnych tortur nie dał się złamać i nie obciążył prymasa, na czym zależało komunistycznym służbom. Uzyskanie takich zeznań umożliwiłoby wytoczenie Stefanowi Wyszyńskiemu procesu o zdradę państwa i działalność kontrrewolucyjną. Zwolniony 30 października 1956, ponownie podjął obowiązki kierownika sekretariatu.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto