Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia w Szamocinie obchodzi jubileusz 100-lecia

Bożena Wolska
Parafia pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Szamocinie została erygowana 1 grudnia 1922 roku. Jubileusz obchodzony będzie 30 kwietnia.
Parafia pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Szamocinie została erygowana 1 grudnia 1922 roku. Jubileusz obchodzony będzie 30 kwietnia. archidiecezja.pl
W sobotę 30 kwietnia parafia szamocińska obchodzić będzie jubileusz 100-lecia istnienia. Uroczystościom przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Uroczystość rozpocznie modlitwa w kościele parafialnym o godz. 10.30, a po niej wyruszy procesja do kościoła filialnego, gdzie o godzinie 11 zostanie odprawiona msza święta koncelebrowana, której przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Po mszy świętej złożone zostaną kwiaty przy pomniku św. Jana Pawła II - patrona miasta.

Natomiast na zakończenie uroczystości księża zapraszają wszystkich uczestników na poczęstunek w okolicach Urzędu Miejskiego - będzie grochówka oraz kiełbaski.

Historia Parafii

Parafia pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Szamocinie została erygowana 1 grudnia 1922 roku na mocy dekretu kardynała Edmunda Dalbora, metropolity poznańskiego. Wcześniej, miasto i przyległe wsie wchodziły w skład parafii rzymskokatolickiej w Margoninie.

Z dokumentów wynika, że o potrzebie budowy kościoła w Szamocinie mówić zaczęto w połowie XIX wieku, ale z powodu wielu zdarzeń plan został odłożony na 40 lat. Sprawa ożyła na nowo pod koniec XIX wieku, kiedy na stanowisko proboszcza w Margoninie powołano ks. Franciszka Lurca. Budowa kościoła w Szamocinie (wówczas był to teren wsi Smolary, przylegającej do miasta) rozpoczęła się w 1898 roku, a zakończyła się w latach 1905-1906. Świątynia otrzymała wezwanie Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych i do 1922 roku miała status kościoła pomocniczego parafii w Margoninie.

Pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii w Szamocinie został mianowany ks. Edward Mrotek.

Ówczesna wspólnota parafialna była zróżnicowana narodowościowo, gdyż 20% parafian stanowili katolicy pochodzenia niemieckiego. W 1922 roku w samym Szamocinie mieszkało 1617 osób, w tym: 830 katolików, 733 ewangelików i 54 żydów.

Po II wojnie światowej proboszczem został ks. Stanisław Fołczyński. Zaadaptował on do celów kultu katolickiego były zbór Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, mieszczący się na pl. Wolności, czyli obecny kościół filialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Obecnie proboszczem jest ks. Krzysztof Madecki, wikariuszami: ks. Mateusz Walory, a także ksiądz emeryt ks. kan. Franciszek Drost.

Źródło: Parafia w Szamocinie

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto