Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Owacje na stojąco po premierze filmu ”Płomień wolności- budzyńska epopeja”

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
Twórcy filmu Hanna i Jan Danielewicz
Twórcy filmu Hanna i Jan Danielewicz Piotr Ślęzak
W Budzyniu odbyła się premiera filmu "Płomień wolności-budzyńska epopeja", gdzie twórcy filmu otrzymali kilkuminutowe owacje na stojąco.

W poniedziałek 6 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu odbyła się premiera filmu ” Płomień wolności-budzyńska epopeja” w reżyserii Hanny Danielewicz.

Na uroczystą premierę przybyli znakomici goście z ministrem Grzegorzem Piechowiakiem na czele, burmistrzem Marcinem Sokołowskim, wiceburmistrzem Piotrem Jankowskim, przewodniczącym Rady Miejskiej Zenonem Nowickim, o. Eustachym Rakoczym kapelanem Powstańców, budowniczym Erharda Stanisławem Ornochem wraz z zespołem, samorządowcy z sąsiednich miejscowości, przedstawiciele instytucji i organizacji z Budzynia i oczywiście twórcy i aktorzy filmu.

Na wstępie minister Grzegorz Piechowiak wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznanej przez prezydenta RP: Hannie Danielewicz, Janowi Kubackiemu, Marcinowi Sokołowskiemu i Zenonowi Nowickiemu. W imieniu odznaczonych podziękował burmistrz Marcin Sokołowski, a Hanna Danielewicz wprowadziła w temat filmu.

Rozpoczął się ponad godzinny seans. Film opowiada o o kilu dniach z 1919 roku między innymi o wyzwoleniu Budzynia, Chodzieży i zdobyciu wozu pancernego Erhardt M-17 pod Okręglikiem w Budzyniu. W filmie zagrało kilkudziesięciu aktorów-amatorów, mieszkańcy Budzynia, jak również potomkowie powstańców wielkopolskich. Wszytko odbywa się w historycznych miejscach tych ważnych wydarzeń, w strojach z tamtej epoki, w języku sprzed ponad stu lat i przepięknym nastrojowym podkładzie muzycznym.

Po zakończeniu filmu rozległy się entuzjastyczne okrzyki, brawa i owacje na stojąco dla twórców filmowego dzieła trwające kilka minut.

Na koniec Hanna Danielewicz wręczyła podziękowania wszystkim, którzy pracowali przy produkcji filmu, szczególne wyróżnienie otrzymał Sławomir Janiszewski, który nagrał i profesjonalnie zmontował film, także budowniczowie repliki Erharda Stanisław Ornoch, Bogdan Łasecki i Andrzej Dastych.

Podziękowała patronom filmu, pomocy merytorycznej, aktorom, ekipie która nagrywała i montowała film, ekipie technicznej, wszystkim, którzy promowali i informowali o pracach w produkcji filmu i wszystkim, którzy wszelaki sposób wspierali produkcję filmu.

Premiera filmu odbyła się w przeddzień 104 rocznicy zdobycia wozu pancernego Erhard przy Okręgliku 7 lutego 1919 roku. Po obu stronach miejsca zdobycia wozu wznoszą się się pagórki z jednej Okreglik z figurą Matki Bożej, a z drugiej obelisk z tablicą pamiątkową postawioną z inicjatywy śp. Ignacego Nowaka w 50-tą rocznicę tego wydarzenia.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto