Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orkiestra Chodzieskiego Domu Kultury obchodzi 75-lecie. Z tej okazji zaprasza na jubileuszowy koncert

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Orkiestra Chodzieskiego Domu Kultury może się poszczycić bardzo długimi tradycjami. Jej początki sięgają przełomu 1944 i 1945 roku, co oznacza, że to już 75 lat istnienia zespołu! Okrągły jubileusz zostanie uczczony podczas specjalnego koncertu

Orkiestra Chodzieskiego Domu Kultury zaprasza mieszkańców, sympatyków oraz byłych członków na wyjątkowy koncert, który odbędzie się w sobotę 22 lutego o godzinie 17 w sali widowiskowej ChDK. Będzie to okazja do uczczenia brylantowego jubileuszu - czyli 75-lecia działalności. Wstęp jest oczywiście bezpłatny, a w programie znajdą się największe przeboje muzyki popularnej: polskiej oraz zagranicznej.

Zespół w obecnym kształcie funkcjonuje od 2009 roku. Jego tradycje są jednak znacznie dłuższe i sięgają przełomu 1944 i 1945 roku. Orkiestrę założyła czwórka muzyków: Leon Wasielewski, Teodor Wasielewski, Franciszek Stolp i Adam Wiśniewski.

Po II wojnie światowej w Chodzieży działały dwie orkiestry: jedna przy Zakładzie Porcelany, a druga przy Zakładzie Porcelitu. Orkiestrami tymi kierowali Alfons Witkowski i Leon Kołodziejczak.

W końcu doszło do scalenia obu zespołów w jeden. Połączoną orkiestrą od roku 1956 aż do początków 2000 roku dyrygował zawodowy muzyk - kapelmistrz Zenon Hetmańczyk.

W latach 2000 - 2008 kapelmistrzem Miejskiej Orkiestry Dętej w Chodzieży był Wiesław Pawlak. W okresie tym orkiestra liczyła ponad 40 osób i odnosiła wiele sukcesów na konkursach i przeglądach orkiestr w Polsce i poza granicami kraju, np. w Czechach czy Niemczech.

W 2009 roku zadanie prowadzenia orkiestry powierzono Sławomirowi Czapli - czyli aktualnemu kapelmistrzowi oraz instruktorom: Marcinowi Semrauowi i Mariuszowi Pałaszyńskiemu.

- Od początku głównym celem istnienia orkiestry było uświetnianie lokalnych uroczystości i wydarzeń - mówi kapelmistrz Sławomir Czapla.

Temu założeniu muzycy pozostają wierni do dziś. Grają podczas apeli pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym za Polskę i Wolność oraz w trakcie różnych imprez na terenie miasta, powiatu i województwa.

Dlaczego warto grać w orkiestrze? Muzycy Orkiestry ChDK mogliby długo wymieniać powody. Ich zespół jest trochę jak wielopokoleniowa rodzina. Są w nim osoby które nie mieszkają już w Chodzieży, a mimo to są tak zżyte z zespołem, że nadal przyjeżdżają na próby i występy. Spotykania odbywają się też poza salą prób, bo podczas wspólnej gry narodziły się relacje koleżeńskie, a nawet przyjaźnie.

Zdjęcia: Chodzieski Dom Kultury, Wojciech Szałata, Anna Karbowniczak

Orkiestra Chodzieskiego Domu Kultury obchodzi 75-lecie. Z te...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto