Odznaka 58 Pułku Piechoty w Chodzieży: Jej nadaniu w 1939 r. towarzyszyło wielkie święto!

ANK
Tuż przed II wojną światową Chodzież otrzymała honorową odznakę 58 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, w którego szeregach walczyło wielu powstańców powiązanych z Chodzieżą i powiatem chodzieskim. Nadaniu odznaki towarzyszyło wielkie święto!

W 2014 roku, po 75-ciu latach, do Chodzieży „powróciła” honorowa odznaka 58 Pułku Piechoty. Jednostka ta wywodziła się wprost z 4 Pułku Strzelców Wielkopolskich, a ten - powstał z oddziałów powstańczych frontu północnego. Jak można przeczytać w książce Doroty Marciniak „Gloria victoribus”, wielu powstańców powiązanych z Ziemią Chodzieską bezpośrednio po zakończeniu powstania znalazło się w tym właśnie pułku i uczestniczyło w walkach podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Chodzież została uhonorowana odznaką 58 Pułku Piechoty w 1939 roku, na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej. Informację o tym wydarzeniu odnaleźli w przedwojennej prasie Dorota Marciniak, Zenon Sroka i Włodzimierz Grabski.

Cztery lata temu, podczas jednej z sesji Rady Miejskiej, członkowie chodzieskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego uroczyście wręczyli replikę odznaczenia przewodniczącej Mirosławie Kutnik i burmistrzowi Jackowi Gurszowi.

Przystrojone ulice

Odznakę przyznano w 1939 r. nie tylko Chodzieży, ale również jej trzydziestu powstańcom. Jak pisze Dorota Marciniak, uroczystość z tej okazji miała bardzo podniosły charakter. Odbył się między innymi apel pod patronatem wojewody wielkopolskiego.

- W sobotę 20 maja 1939 roku miasto wyglądało odświętnie: domy udekorowane były flagami państwowymi, a na ulicach postawiono bramy powitalne. O godzinie 18 odbył się na rynku koncert orkiestry 58 Pułku Piechoty, poprzedzony przemarszem ulicami Chodzieży olbrzymiego pochodu utworzonego z członków organizacji powstańczych, młodzieżowych i patriotycznych, z 58-osobową orkiestrą pułkową na czele. O 20.30 odbył się capstrzyk i złożenie kwiatów pod pomnikiem Wolności - relacjonuje Dorota Marciniak.

Następnego dnia o godz. 9.45 złożono kwiaty na grobie poległych. Później nastąpił uroczysty przemarsz ze strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego na mszę świętą w kościele pod wezwaniem św. Floriana. Przed nabożeństwem w kościele złożono wota, którymi były Krzyże Zasługi dwóch powstańców: ppor. Aleksandra Dachtery i ppor. Józefa Koś-mickiego. Na ręce proboszcza, ks. Aleksandra Kubika, przekazał je prezes Koła Czwartaków w Poznaniu.

Tysiące uczestników

Samo wręczenie odznaki pułkowej miało już miejsce na rynku. Ówczesnemu burmistrzowi Chodzieży Tadeuszowi Koppe przekazał ją dowódca 58 Pułku Piechoty, pułkownik Stanisław Tomiak. Były płomienne, patriotyczne przemowy, przegląd oddziałów i defilada.

Po południu odbyła się akademia na strzelnicy, na której przemawiali powstańcy: kpt. Zdzisław Orłowski i Stanisław Stępniak. Później zjedzono żołnierski obiad, był koncert i zabawa taneczna.

Jak czytamy w książce „Gloria victoribus”, w komitecie organizacyjnym uroczystości znaleźli się czołowi działacze Związku Powstańców Wlkp. w Chodzieży. W komitecie honorowym znajdowało się natomiast 80 najznamienitszych nazwisk ówczesnej Chodzieży i powiatu chodzieskiego.

Zgodnie z meldunkiem starosty chodzieskiego do wojewody wielkopolskiego, w święcie uczestniczyć miały 3 tysiące osób. Z kolei w relacjach prasowych, które ukazały się w „Naszej Chodzieży”, „Głosie Powstańca Wielkopolskiego” i „Gazecie Nadnoteckiej”, mowa jest nawet o 6 tysiącach osób.

***

Zobacz też: 98. urodziny Muzeum Wojska Polskiego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie