Odpust ku czci św. Marcina w Żoniu. [ZDJĘCIA]

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, a w parafii Żoń tego dnia świętowany jest odpust ku czci św. Marcina

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, a w parafii Żoń tego dnia świętowany jest odpust ku czci św. Marcina w jednym z najstarszych kościołów w powiecie chodzieskim. Na zaproszenie proboszcz ks. Ryszarda Kufla kazanie podczas sumy odpustowej wygłosił ks. prałat Marian Zalewski misjonarz z Papui Nowej Gwinei. Na uroczystość przybył dziekan rejonowy ks. kanonik Tomasz Kruszelnicki z Wągrowca. W żońskiej parafii zachował się zwyczaj stawiania bud przed kościołem czyli straganów.

Kościół w Żoniu został wybudowany w 1749 roku, stoi na miejscu dawnego kościoła z 1243 roku z uposażenia króla Przemysła I. Kościół był kilkakrotnie przebudowywany i remontowany. Pod koniec XX wieku rozebrano wieżę kościoła. Kościół wpisany jest do rejestru zabytków. Sam Żoń kiedyś był miastem, a pierwsza wzmianka datowana jest na roku 1232.

Marcin z Tours ur. w roku 317 lub 335 w młodości był rzymskim legionistą, a następnie został kapłanem i biskupem w Tours. Przez 25 lat był tam biskupem i wiódł bardzo skromne życie. Zmarł w 397 roku i został pochowany 11 listopada. W ikonografii przedstawiany jest jako rzymski legionista na białym koniu oddający żebrakowi swój płaszcz.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Dodaj ogłoszenie