Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddział PTTK w Chodzieży odnowił oznakowanie blisko 90 km szlaków. W planach wydanie mapy, postawienie drogowskazów

Dariusz Olejniczak
Dariusz Olejniczak
W roku 2021, oddział PTTK w Chodzieży gruntownie odnowił i w niektórych miejscach zmienił przebieg szlaków pieszych. W powiecie chodzieskim mamy trzy takie szlaki PTTK.

Ciekawe wędrowanie po powiecie

Szlak czerwony jest najdłuższy: ma swój początek w Czerwonaku, a zakończenie przy jeziorze Płotki koło Piły. Na terenie powiatu chodzieskiego zaczyna się w miejscowości Bugaj a kończy w Chrustowie.

- Po drodze, przechodząc koło Zaklętej Karczmy, turysta może zwiedzić Margonin - opisuje Eugeniusz Gubrewicz, szef chodzieskiego PTTK. - Idąc dalej, przez Lisią Górę mijając Morskie Oko i Zanzę, dojdziemy do Pietronek. Następni,e po zwiedzeniu Chodzieży, idąc przez Gontyniec, Papiernię, można znaleźć się na łąkach nadnoteckich.

Koncentracja trzech szlaków ma miejsce przy Chodzieskim Domu Kultury. Żółty szlak poprowadzi nas przez malownicze okolice jeziora Karczewnik, na Gontyniec. Wrócimy przez Oleśnicę do Chodzieży. Czarnym zawędrujemy nad Jezioro Chodzieskie, dalej przez wzgórze 124 przechodząc koło jeziora Karczewnik, wrócimy do miasta.

Zdobyli fundusze w konkursie

Oddział uczestniczył w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski województwa wielkopolskiego. Chodzieży udało się zająć drugie miejsce.

- Uzyskaliśmy środki na realizację zadania „Odnowienie infrastruktury w powiecie chodzieskim” - z zadowoleniem przypomina Eugeniusz Gubrewicz. - Dodatkowo, pozyskaliśmy na cel fundusze ze Starostwa Powiatowego w Chodzieży, Urzędu Miasta Chodzież, firmy Europol-Meble, Ata-Technik i firmy SAiSA. Łącznie odnowiono 89 kilometrów szlaków. Na terenie miasta zastosowaliśmy taśmy samoprzylepne na latarniach. Znakowanie szlaków przeprowadziła zaprzyjaźniona grupa znakarzy, z oddziału PTTK w Wągrowcu. W cały proces uzgodnienia zmiany przebiegu szlaków z Nadleśnictwem, UMiG Margonin i Dyrekcją Dróg Powiatowych w Poznaniu była zaangażowana cała grupa aktywistów z oddziału. W roku 2021 zorganizowaliśmy cztery rajdy turystyczne, prowadząc łącznie ponad trzysta osób po świeżo odnowionych szlakach.

Jakie plany na przyszły rok?

- Planujemy postawienie drogowskazów turystycznych na Promenadzie Chodzieskiej, przy CHDK i na Gontyńcu - zapowiada Eugeniusz Gubrewicz. - W planach na rok 2022 jest również wydanie mapy papierowej. Przekazaliśmy ślady gps do powiatowej aplikacji turystycznej, do zarządzających aplikacją „Pilskie Lasy” oraz mapa-turystyczna.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto