Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odbył się III Zlot miłośników chodzieskiej porcelany

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Krzysztof Wychowski dał pokaz zdobienia porcelany
Krzysztof Wychowski dał pokaz zdobienia porcelany Bożena Wolska
III Zlot miłośników chodzieskiej porcelany rozpoczął się w Strasznym Dworze, gdzie był między innymi kiermasz, a zakończył w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Tam m.in. odbył się pokaz malowania porcelany.

Chodzieska porcelana ma wielu fanów w całej Polsce, którzy od trzech lat organizują zloty. Podczas spotkań odbywa się kiermasz porcelanowych cacek, a także jest czas na wymianę doświadczeń i zapoznania się z wiedzą teoretyczną.

Dzisiaj - 15 lipca - odbył się właśnie trzeci zlot. Uczestniczyły w nim osoby należące do dwóch grup ,,Uroki Chodzieskiej Porcelany" - założyciel Piotr Marzec i ,,Pasjonaci Chodzieskiej Porcelany" - załozyciel Sławomir Wachowiak. Zresztą, wielu miłośników naszej ceramiki należy do obu grup. Ludzie przyjechali więc z całej Polski. Spotkaliśmy mieszkańców Poznania, Łodzi, Olsztyna, no i oczywiście Chodzieży oraz regionu pilskiego.

Zlot - tak jak i dwa poprzednie - rozpoczął się w Strasznym Dworze i nie jest to przypadek. Wszak właśnie tam mieszkał Stanisław Mańczak, poznański jubiler i przedsiębiorca, który w 1921 roku nabył fabrykę fajansu w Chodzieży. Przy Strasznym Dworze odbył się kiermasz.

Teoria i praktyka

O godzinie 15 rozpoczęło się spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Trochę teorii z zakresu nazewnictwa i produkcji ceramiki wprowadziła Dorota Marciniak, która przez lata pełniła funkcję zastępcy dyrektora ds. produkcji w ChZPiP. Mówiła na przykład, że jeśli mówimy ,,serwis" - to zawsze chodzi o zestaw obiadowy, gdy mówimy garnitur - to chodzi o zestaw do herbaty lub kawy. Garnitury nie mają dzbanków, ale imbryki - to te do kawy i czajniki - te do herbaty.

Był także czas na pokaz zdobienia porcelany. Kilka przedmiotów pomalował ją Krzysztof Wychowski, który w chodzieskiej ,,Porcelanie" pracował jako malarz od 1964 do 1997 roku.

Prywatne zbiory w albumie

Z kolei Sławomir Wachowiak i Monika Burchardt opowiedzieli o nowym albumie ,,Ceramika chodzieska w zbiorach prywatnych”. Oboje oczywiście zbierają chodzieską ceramikę. Sławomir Wachowiak, który jest mieszkańcem Chodzieży, skupia się na ,,Mańczakach", czyli przedmiotach zaprojektowanych przez Sylwestra Mańczaka - brata właściciela fabryki.
Pozostali uczestnicy zlotu mówili, że kolekcjonują na przyklad tylko serwisy, albo tylko garnitury, inni skupiają się na figurach. Wszyscy przyznawali, że w swoim posiadaniu mają wszystkie, albo większość przedmiotów zgromadzonych w gablotach chodzieskiego Działu Tradycji i Historii.

Choć trzeba przyznać, że te również prezentują się całkiem ładnie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto