Obchody 102 rocznicy powrotu Szamocina do macierzy

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
Udostępnij:
102 lata temu Szamocin powrócił do Polski, co roku z tej okazji mieszkańcy dziękują za dar męstwa i wolności.

Od 102 lat cieszymy się wolnością w Szamocinie. Tyle lat minęło kiedy to polski żołnierz wkroczył do Szamocina i wraz z powstańcami wielkopolskimi przyniósł nam upragnioną wolność.

Po tylu latach niewoli, po tylu latach krwawych zaborów. Po latach gdzie dzieci nie miały prawa uczyć się w ojczystym języku. Karane były chłostą za mówienie pacierza w ojczystym języku. Zaborca był konsekwentny w działaniu. Wreszcie przyszła ta wyśniona, wymarzona wolność. Wielu zapłaciło za nią swym młodym życiem i własną krwią.

Dlatego w dowód wdzięczności mieszkańcy złożyli im 23 stycznia 2022 roku, w niedzielę, pod Pomnikiem Wolności wiązanki kwiatów. Poprzedziła je uroczysta msza święta o godz.10:30 w kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Szamocinie pod przewodnictwem księdza proboszcza Krzysztofa Madeckiego, a także księdza kanonika Franciszka Drosta w której starają się Panu Bogu i dawnym wyzwolicielom serdecznie podziękować za ów cenny dar.

Niezmiennie w uroczystości bierze udział w oprawie Orkiestra Dęta Szamocińskiego Ośrodka Kultury, Chór im. I.J. Paderewskiego, poczty sztandarowe i delegacje. Pod pomnikiem od wielu lat burmistrz Eugeniusz Kucner przypomina o wartości daniny krwi naszych przodków i o tym jak należy pielęgnować obecnie to co się z nią wiąże.

Następnie w asyście werbla złożono wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wolności. Dodajmy, iż wartę honorową pełnili najmłodsi zuchowie czyli 8 Gromada Zuchowa „Wilczęta oraz 95 Drużyna Harcerska „Płomyki“ z Szamocin, natomiast o bezpieczeństwo zadbali druhowie OSP Szamocin.

Źródło: Dariusz Rybarczyk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ilja Kuksa o szansach na przystąpienie Ukrainy do UE

Wideo

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie