Nowe ograniczenia w poruszaniu się. Co oznaczają dla Chodzieży?

Redakcja
Od 1 kwietnia zaczynają obowiązywać nowe, jeszcze większe ograniczenia w poruszaniu się. W Chodzieży zamknięta będzie promenada, urząd będzie pracować wyłącznie zdalnie, a "Chromki" nie wyjadą na ulice

Od 1 kwietnia 2020 r. zaczynają obowiązywać jeszcze ostrzejsze niż dotychczas ograniczenia w poruszaniu się. Co nowe przepisy, o których poinformowali we wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski, będą oznaczały dla Chodzieży?

Wśród nowych obostrzeń jest m.in. zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów i promenad. Jak zapowiedział burmistrz Jacek Gursz, promenada nad Jeziorem Miejskim zostanie zamknięta. Przy wejściach ustawione zostaną tablice informujące o zakazie wstępu.

- Ostatnie doświadczenia pokazują, że są miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym do zwiększenia szans na zakażenie. Z tego powodu ograniczamy też możliwość korzystania z rowerów miejskich - informuje rząd na swojej oficjalnej stronie gov.pl.

Sezon chodzieskiego "Chromka" miał rozpocząć się 1 kwietnia. Urząd Miejski i Miejski Zakład Komunikacji już jakiś czas temu ogłosiły, że ze względu na ryzyko związane z epidemią uruchomienie systemu zostaje wstrzymane do odwołania.

- Wirus może dość długo utrzymywać się na metalowych powierzchniach. Nie ma sposobu na zapewnienie wystarczająco skutecznej dezynfekcji - tłumaczył burmistrz Jacek Gursz.

Ograniczenia w wychodzeniu z domu

Zgodnie z nowymi wytycznymi dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wychodzić z domu bez opieki. Jednocześnie w mocy utrzymane zostają wcześniejsze obostrzenia. Przypomnijmy, że sytuacje uzasadniające wyjście z domu to: konieczność dotarcia do pracy, wolontariat na rzecz walki z COVID-19 i załatwianie spraw niezbędnych do życia codziennego. Można zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi czy wyprowadzić psa.

Nowym obowiązkiem jest konieczność utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Handel i usługi

Do sklepu lub punktu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, aby na jedną kasę przypadało po 3 klientów. Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne. Podobnie ma być na targowiskach, gdzie na jeden punkt handlowy może przypadać maksymalnie trzech klientów.

W całym powiecie chodzieskim place targowe są obecnie nieczynne, ale w okolicy są miasta, gdzie targowiska jeszcze funkcjonują.

- Mam sygnały od mieszkańców, że chcieliby, aby i nasze targowisko wznowiło swoją działalność. W obecnej sytuacji nie ma jednak o tym mowy - podkreśla burmistrz Jacek Gursz.

W placówkach pocztowych może przypadać po 2 klientów na okienko. W sklepach od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach. W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich - w tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Zawieszone zostaje wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży (chyba, że są one niezbędne dla zdrowia). Zamknięte bez wyjątków będą hotele i miejsca noclegowe oraz wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu.

- Jednocześnie przestrzegam przed "obchodzeniem" tego zakazu i korzystaniem z usług osób, świadczących tego typu działalność w domach - ostrzega burmistrz Jacek Gursz.

To również - jak informuje rząd na stronie gov.pl - jest bowiem zakazane.

Miejsca pracy

Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków. Urząd Miejski będzie zamknięty dla interesantów, a obsługa będzie odbywała się przez ePUAP (profil zaufany), maile i telefony.

Pracodawcy od 2 kwietnia 2020 roku będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. Stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra. Pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mają mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Kwarantanna

Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę (z powodu przekroczenia granicy bądź kontaktu z zakażonym). Zasada wchodzi w życie 1 kwietnia 2020 roku.

Nowe ograniczenia w poruszaniu się. Co oznaczają dla Chodzieży?

Rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń.

Wideo

Dodaj ogłoszenie