Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nogi na płocie, "Spowiedź w drewnie" i filmy w Starej Skrzyni. A w tle - tańczące manekiny

Dariusz Olejniczak
Dariusz Olejniczak
Stacja Szamocin zaprosiła mieszkańców do kolejnego "przedziału" swojego trzyletniego projektu “Pociąg do sztuki”. Tym razem , ponownie do Starej Skrzyni, gdzie odbył się pokaz multimedialny w ramach cyklu "Twój Szamocin - Twoja historia".

Tematem spotkania był wybrany dorobek teatralny Teatru Stacja Szamocin z lat 1995 – 2021. Luba Zarembińska, przygotowując materiał do projekcji, miała nie lada zadanie wybrać z kilkudziesięciu, wyreżyserowanych w Szamocinie przedstawień, te najciekawsze. Plejada zdjęć i filmików ukazywała różnorodne przestrzenie, w których realizowane były inscenizacje – od efektownych – plenerowych, do kameralnych, lalkowych miniatur dla dzieci.

Uczestnikami pokazu byli również studenci Uniwersytetu Warszawskiego, którzy brali udział w Interdyscyplinarnych Warsztatach Artystycznych. Spotkanie rozpoczął Tymon Bocian, który przekazał, również rapując, opowieść o swoim powrocie do rodzinnego miasta i na dworzec PKP, gdzie się wychował. W tle tego swoistego, osobistego „show”, trzy aktorki prezentowały “taniec manekinów”, inspirowany kostiumami i scenami z realizacji spektaklu “Ze snu w sen”, we współpracy z Teatrem z Portland w 2006 roku.

Wystrój i wybrane elementy scenograficzne przed Starą Skrzynią nawiązywały właśnie do tej realizacji, która była również przedstawiana przez szamocińskich aktorów.

Na tle zabytkowego, szachulcowego budynku spichlerza Tollerów, efektownie prezentowały się zdjęcia z innych przedstawień, realizowanych przez Lubę Zarembińską w USA, również 2006 roku. Były to “ The Lives of the Saints or the World According to Wowro” oraz “ Confession in Wood”, któreHand2Mouth powstały z udziałem studentów z Willamette University w Salem (stan Oregon).

Wyświetlone zostały archiwalne zdjęcia z różnych wersji “Spowiedzi w drewnie”. I przypomniane przeróżne obsady aktorskie – od ról głównych, tworzonych przez Edmunda Świerczyńskiego, Henryka Dąbrowskiego, Tomasza Śródę, Piotra Srebrowskiego czy Karola Bykowskiego, poprzez młodą, zmieniającą się ekipę stacyjnego teatru. Widzowie wysłuchali również werdyktu z IV Konkursu na Wystawienie Polskich Sztuk Współczesnych z 1998 roku, nagranego przez Marzannę de Latour, z nieistniejącego już Radia Bis, wypowiedzi jurorów, aktorów i reżyserki oraz piosenkę “Nie oglądaj się za siebie” Tomasza Szweda, który napisał ją specjalnie dla nagrodzonego w tym konkursie jedynego teatru amatorskiego.

Na pokazie znalazły się również fragmenty filmu video z niepowtarzalnej prezentacji “Spowiedzi” w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie, w którym aktorzy z Szamocina zagrali wśród oryginalnych rzeźb Wowry, arcydzieł polskiej sztuki ludowej, wyeksponowanych przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie.

W dużym skrócie zostały przedstawione inne, liczne projekty teatralne Teatru, który działa na nieczynnym dworcu PKP 25 lat. Były to: swego czasu bardzo medialny projekt polsko – niemiecki „km 14,7”, dwie edycje polsko – amerykańskiego „Blue”, widowiska plenerowe „Zamiatacze Ulic” oraz „Dawno, dawno temu”. I tysiące spektakli dla dzieci, granych szkołach i przedszkolach oraz małych świetlicach wiejskich, nie tylko powiatu chodzieskiego.

W poniedziałek, 30 sierpnia, odbędzie się pokaz finałowy z warsztatów Akademii Młodych Liderów, w których licznie brała udział młodzież i dzieci. Prezentacja od godz. 18.00, przy Starej Skrzyni.

Powoli kończą się działania tegorocznej edycji projektu, ale dzięki dotacji z Samorządu Województwa Wielkopolskiego inicjatywy Stacji Szamocin będą prezentowane również w 2022 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto