Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Chodzieży pod znakiem archeologii. Odbyły się prelekcje, wystawa i piknik [FOTO]

ANK
Piknik historyczny, wykłady i wystawa zabytków archeologicznych - takie atrakcje czekały na uczestników Nocy Muzeów, zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chodzieży

Tegorocznej Nocy Muzeów w Chodzieży towarzyszyła tematyka archeologiczna. W Dziale historii i tradycji Miejskiej Biblioteki Publicznej otwarto nową wystawę czasową, poświęconą zabytkom, odkrytym na terenie powiatu przez archeologów Katarzynę i Piotra Alagierskich. Wcześniej Piotr Alagierski i dyrektor Chodzieskiego Domu Kultury Marcin Kita opowiedzieli o tym, jak przebiegały prace i co udało się ustalić.

Zamykamy dziś jeden z ostatnich etapów projektu „Rozpoznanie zasobów dziedzictwa kulturowego Ziemi Chodzieskiej”. Do zbadania zostały jeszcze dwa stanowiska. Mamy też w planie wykonanie szlaku archeologicznego. Wszystko powinno zakończyć się w ciągu roku

- mówił dyrektor Marcin Kita.

Badania archeologiczne odbywały się na gruntach gminnych, terenach Lasów Państwowych oraz na terenach prywatnych. Projekt zainicjowany przez ChDK wsparły samorządy Chodzieży, gminy Chodzież i gminy Budzyń oraz Stowarzyszenie Chodzieżak Pro Hobby. Części odkryć Kataryna i Piotr Alagierscy dokonali w ramach nadzorów archeologicznych nad inwestycjami oraz podczas badań, które sfinansowali sami. Najstarsze znaleziska, zaprezentowane na wystawie, pochodzą z okresu paleolitu - sprzed ok. 12 tys. lat!

"Zamek" w Wyszynach

Bardzo ciekawy był również wykład o fortalicji w Wyszynach, o której podczas chodzieskiej Nocy Muzeów opowiedzieli Romualda Bartkowiak z pilskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i Marcin Krzepkowski z muzeum w Wągrowcu. Fortalicja była obiektem obronnym, założonym najprawdopodobniej w XVII wieku, przed potopem szwedzkim.

- Każdy z mieszkańców jest w stanie określić, gdzie w Wyszynach znajdował się "zamek". Jednak gdy na przełomie lat 70 i 80-tych kopiec badali archeolodzy ze Szczecina, orzekli, że nic ciekawego tam nie ma. Dopiero niedawne badanie przy użyciu metody skanowania laserowego, rzuciło nowe światło na sprawę - mówił Marcin Krzepkowski.

Więcej na ten temat przeczytać można będzie w kolejnym wydaniu "Chodzieżanina".

Dodatkowe atrakcje

Warto dodać, że tegorocznej Nocy Muzeów towarzyszył piknik historyczny z udziałem Drużyny Wojów Grodu Wałcz. Na jednym ze stoisk można było obejrzeć repliki przedmiotów, odnalezionych przez archeologów na terenie grodziska, odkrytego dwa lata temu nad Jeziorem Miejskim. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych, którzy mogli m.in. pobawić się w wykopaliska archeologiczne.

***

Zobacz też: Czarownice w Noc Muzeów w Złotowie

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto