Niewybuch w Budzyniu. Na miejscu policja i patrol saperski [ZDJĘCIA]

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
Podczas prac prowadzonych przez spółkę wodną, w Budzyniu odkryto niewybuch. Trzeba było wezwać na miejsce wojskowych saperów, którzy zajęli się niebezpiecznym znaleziskiem

W czwartek 7 maja popołudniu policja została powiadomiona o niewybuchu przy drodze gruntowej - w kilkusetmetrowej odległości od oczyszczalni ścieków w Budzyniu, gdzie w okolicy znajdują się pola uprawne. Niebezpieczne znalezisko zostało odkryte w rowie - podczas prac prowadzonych przez spółkę wodną.

Na miejsce przybył patrol policji, który zabezpieczył teren. W piątek w godzinach południowych na miejsce przybył patrol saperski z 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Piłsudskiego w Złocieńcu.

Niewybuch o długości około 25 cm, najprawdopodobniej pochodzący z okresu II Wojny Światowej, został przez żołnierzy zabezpieczony i przewieziony na poligon wojskowy, gdzie zostanie rozbrojony.

Niewybuch w Budzyniu. Na miejscu policja i patrol saperski [ZDJĘCIA]

Powojenne "pamiątki" mogą być niebezpieczne

W Wielkopolsce miało w ostatnim czasie miejsce kilka podobnych odkryć. Remont tak zwanej letniej kuchni, rozpoczęty przez właścicieli jednej z posesji w Cielczy w powiecie jarocińskim, skończył się ewakuacją budynku i 20-godzinnym zabezpieczeniem terenu przez policję. Powodem był około 30-centymetrowej wielkości pocisk przeciwpancerny.

Prace - jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu - szły zgodnie z planem do czasu, gdy rozpoczęto rozbiórkę starego pieca. To właśnie za nim znaleziono niewybuch. Policyjny pirotechnik, po przybyciu na miejsce, potwierdził zgłoszenie i znalezisko zostało zabezpieczone.

Mundurowi poinformowali o ujawnieniu pocisku Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, które dzień później na miejsce skierowało patrol rozminowania w celu usunięcia niewybuchu.

- Przypominamy, że znalezionych niewybuchów i niewypałów nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić. Zabronione jest ich wrzucanie do ognia czy rozmontowywanie. O każdym takim znalezisku należy poinformować natychmiast najbliższą jednostkę policji - podkreśla komenda wojewódzka.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie