Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Zbigniew Salwa. Przez cztery kadencje był wójtem gminy Chodzież

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Zmarł Zbigniew Salwa, był wójtem gminy Chodzież w latach 1998-2014
Zmarł Zbigniew Salwa, był wójtem gminy Chodzież w latach 1998-2014 Arch. Redakcyjne
W niedzielę, po długiej chorobie, zmarł Zbigniew Salwa. W latach 1998 - 2014, przez cztery kadencje, był wójtem gminy Chodzież. Jego pogrzeb odbędzie się w czwartek, o godzinie 13, w Pile.

Zbigniew Salwa urodził się 25 maja 1953 roku w Mrozowie, w ówczesnym województwie wrocławskim. Początkowo, razem z rodzicami mieszkał, w Wilkszynie a pod koniec roku 1956 w Skórce - gmina Krajenka.

To tam uczył się i rozpoczął pracę, a doświadczenie zawodowe zdobywał w różnych zakładach pracy. Był m.in. magazynierem w PGR, referentem księgowości w GS, zaopatrzeniowcem w Fabryce Elementów Wyposażenia Budownictwa „Metalplast”, kierownikiem działu ekonomicznego w Ośrodku Remontowo-Budowlanym Lasów Państwowych w Pile, inspektorem kontroli państwowej w Delegaturze NIK, w Poznaniu, oddział w Pile.

We wrześniu 1990 roku został sekretarzem Gminy Chodzież, a stanowisko to zaproponował mu wójt Władysław Krawiec. W roku 1998 został wójtem Gminy Chodzież - wówczas wyboru dokonywali jeszcze radni. W latach 2002, 2006 i 2010 mieszkańcy gminy wybierali go na wójta już w wyborach bezpośrednich.

W 2014 roku nie mógł kandydować na wójta, gdyż został prawomocnie skazany przez sąd za, jak to wówczas mówiono niezgodne z prawem działania dla dobra gminy.
Sąd orzekł, że Zbigniew Salwa jako funkcjonariusz publiczny, aby uzyskać korzyść materialną dla swojej gminy wprowadził w błąd Agencję Nieruchomości Rolnych. Występując w kwietniu 2006 roku z wnioskiem o nieodpłatne przekazanie działek w Kamionce i Oleśnicy na budowę wysypiska śmieci nie poinformował urzędników, że taka inwestycja nie jest tam możliwa. Potem radni na wniosek wójta postanowili sprzedać działki. Pieniądze ze sprzedaży wróciły do Agencji.

Rozwój gminy

W tym czasie postawiono na rozwój infrastruktury i zbudowano: oczyszczalnię ścieków w Oleśnicy i Studzieńcu, automatyczną przepompownie ścieków w Podaninie i Strzelcach, zwodociągowano prawie 100 % gospodarstw, założono sieć gazową w Podaninie, podłączono nowoczesną centrale telefoniczną, założono sieć kanalizacyjną w Podaninie, Ratajach, Strzelcach, Pietronkach, Oleśnicy, Nietuszkowie, Kierzkowicach, Kamionce, Milczu i Nietuszkowie Dolnym i Zacharzynie. Wybudowano budynek, w którym się mieści Gimnazjum Gminne przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ratajach. Wyremontowano i zmodernizowano Gminny Ośrodek Kultury w Ratajach, wykonano ścieżkę rowerową Pietronki-Adolfowo, wykonano płytę boiska sportowego w Stróżewie, przebudowano i zmodernizowano Szkołę Podstawową w Stróżewie, otwarto świetlice w: Strzelcach, Zacharzynie i Stróżewicach; wybudowano Place zabaw w: Milczu, Kamionce, Ratajach, Stróżewicach, Zacharzynie i Strzelcach; wybudowano Wiejski Klub Kultury z remizą OSP w Stróżewie, wykonano centralę grzewczą pompy ciepła z sondami ziemnymi w Stróżewie, wybudowano mieszkania socjalne, wybudowano boisko w Zacharzynie; wybudowano Wiejski Klub Kultury w Milczu.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto