Neony w Chodzieży. W latach 70. mieliśmy ich kilkanaście [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

BOŻ
Neony z dworca PKP w Chodzieży trafiły do Muzeum Neonów. A co się stało z innymi chodzieskimi neonami? W latach 70. było ich w Chodzieży kilkanaście. Przedstawiamy zdjęcia kilku z nich, nadesłane przez naszego czytelnika

W latach 70. w Chodzieży było kilkanaście neonów. Dwa z nich znajdowały się na dworcu PKP w Chodzieży, ale w trakcie jego remontu zostały zdemontowane. Pewnie zostałyby zniszczone, gdyby nie Krzysztof Piechocki (warszawiak urodzony w Chodzieży, a może chodzieżanin mieszkający w Warszawie?), który zwrócił uwagę na to, że warto je zachować. Tłumaczył: - W Warszawie powstało Muzeum Neonów, które chętnie pozyskuje eksponaty.

Od razu zaczęliśmy działać i Ilona Karwińska z Muzeum Neonów zorganizowała transport chodzieskich neonów do Warszawy. Pojechały tam napisy "Chodzież" i "Dworzec kolejowy".

Całą sprawę opisaliśmy oczywiście w "Chodzieżaninie". Zapytaliśmy wówczas czytelników o to, gdzie jeszcze w Chodzieży były neony?

Odezwał się Leszek Wicenciak, który przysłał nam zdjęcia neonów i wyjaśnił, że w Chodzieży w latach siedemdziesiątych neonów było co najmniej kilkanaście. Większość reklamowała sklepy i lokale na Rynku, na Placu Kopernika i koło siedziby Spółdzielni Mieszkaniowej.

Na północnej ścianie Pl. Kopernika świeciły neony: ZURiT RADIO TELEWIZJA, Spożywczy i TĘCZA. Ten ostatni zachodził na ulicę Krótką gdzie reklamował Społem i pieczywo. Na Rynku neony były nad sklepem koło księgarni, nad apteką i sklepem odzieżowym "Adam". Neon rozświetlał wejście do kawiarni Czarki lub Bajki.

Kawiarnia "Kameralna", sklep spożywczy i chemia przy Spółdzielni Mieszkaniowej również reklamowały się neonami. W pobliżu przejazdu kolejowego na ulicy Kościuszki, oprócz kina Noteć, neon był również na hotelu i prawie na pewno na restauracji Wielkopolanka. Pojedyncze neony świeciły nad sklepem meblowym na ulicy Ujskiej, na pływalni Delfin i na dworcu kolejowym.

Co się z nimi stało? Pewnie były usuwane przy okazji remontów lub zmiany przeznaczenia lokalu.

Neony w Chodzieży. W latach 70. mieliśmy ich kilkanaście [AR...

Legia zwolni Michniewicza?

Wideo

Dodaj ogłoszenie