Narodowe Czytanie w Budzyniu. Czytano "Moralność pani Dulskiej"

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
Udostępnij:
Prawie 140 osób uczestniczyło w Narodowym Czytaniu

W sobotę 4 września w Budzyniu w parku obok Gminnego Ośrodka Kultury odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. W wydarzeniu tym udział wzięło około 140 osób.

Na początku dyrektor biblioteki Maria Ganclerz powitała wszystkich zgromadzonych, w tym burmistrza – pana Marcina Sokołowskiego i jego zastępcę pana Piotra Jankowskiego.

Następnie w kilku zdaniach opowiedziała o ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania i tegorocznej lekturze.

Na lekturę dziesiątej, jubileuszowej odsłony Narodowego Czytania para prezydencka wybrała „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło.

Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki.

Fragmenty utworu czytane były z podziałem na role przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu.

W drugiej części spotkania wystąpili soliści ze Studia Piosenki GOK.
W międzyczasie uczestnicy mogli skosztować wypieków przygotowanych przez stowarzyszenie „Razem dla Budzynia”.

Najmłodsi wesoło bawili się na zamku dmuchanym. Dużym wzięciem cieszyły się artystyczne malunki twarzy i rąk wykonywane przez panie z budzyńskiego przedszkola.

Na zakończenie spotkania wszystkim rozdane zostały egzemplarze dramatu „Moralność pani Dulskiej” z okolicznościową pieczęcią Narodowego Czytania.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Materiał oryginalny: Narodowe Czytanie w Budzyniu. Czytano "Moralność pani Dulskiej" - Chodzież Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie