Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadkomisarz ostrzegała przed metodą "na spis" i promowała koperty. "Koperty Życia" - dodajmy...

Dariusz Olejniczak
Dariusz Olejniczak
Nadkom. Elżbieta Żulewska odwiedziła chodzieskie stowarzyszenie BIODERKO. Policjantka omówiła metody okradania, oszukiwania osób starszych, ze szczególnym uwzględnieniem metody na "spis powszechny", która pojawia się na terenie kraju.

- Oszuści działają przez Internet, telefonicznie i bezpośrednio, próbując dostać się do mieszkań seniorów. Trzeba uważać na wszystkie podejrzane prośby. Wiele osób w Polsce podawało się za rachmistrza, oszukując i okradając seniorów. Pamiętajmy, że rachmistrzowie nie mogą robić zdjęć naszym dowodom osobistym w celu weryfikacji danych, prosić o opłatę za udział w spisie czy proponować do zalogowania się na ich urządzeniu do systemu spisowego poprzez bank - przypomina nadkom. Elżbieta Żulewska.

Przed podaniem swoich danych, każdego rachmistrza należy zweryfikować samodzielnie poprzez zakładkę „Sprawdź rachmistrza”, na stronie spisu, lub dzwoniąc na infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99.

Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży przypomniała w "Bioderku" o metodach zabezpieczania mieszkań przed włamaniem, z uwagi na trwający okres urlopowy. Opowiedziała także, czym są Koperty Życia i w jaki sposób z nich korzystać.

Wyjaśnijmy, iż Koperta Życia to akcja do której przystąpienia zachęcają lekarze i pracownicy pogotowia ratunkowego. Adresowana jest do osób przewlekle chorych, starszych, samotnych. Polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia jej posiadacza, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych, w tym numeru pesel. Kopertę należy mieć przy sobie. W razie sytuacji krytycznej, ratownicy w łatwy sposób uzyskają wszystkie niezbędne wiadomości.

- Spotkania z seniorami są także okazją do porozmawiania o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Omówienie nowych przepisów, zachęcanie do korzystania z elementów odblaskowych to tylko niektóre z poruszanych kwestii. Wspólnie spędzony czas był okazją do podzielenia się swoimi doświadczeniami, których każdemu z uczestników nie brakuje. Pojawiły się pytania z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa, na które udzielano odpowiedzi - przekazała nadkom. Elżbieta Żulewska. - Apelowałam, by osoby uczestniczące w spotkaniu, dzieliły się zdobytą wiedzą także z bliskimi i znajomymi. Pozwoli to dotrzeć do większej grupy zainteresowanych i być może uchroni ich przed różnymi niebezpieczeństwami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto