Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nabór do szkół średnich w powiecie chodzieskim: Gdzie są jeszcze wolne miejsca?

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Od września naukę w szkołach średnich zacznie „podwójny” rocznik, więc szkoły w powiecie chodzieskim będą musiały utworzyć dwa razy więcej oddziałów niż zwykle. Mimo to po zakończeniu zasadniczej rekrutacji w niektórych z nich wciąż były wolne miejsca

Do 24 lipca uczniowie musieli dostarczyć do szkół oryginały świadectw i zaświadczeń o wynikach egzaminów zewnętrznych, a 25 lipca ogłoszone zostały listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. W niektórych miastach naborowi towarzyszyła nerwowa atmosfera, bo w związku z reformą oświaty od września do szkół średnich idzie podwójny rocznik: ostatni absolwenci gimnazjów oraz pierwsi absolwenci ośmioklasowych szkół podstawowych. W wielu szkołach i klasach liczba chętnych znacznie przewyższała liczbę wolnych miejsc.

W naszym powiecie absolwenci szkół podstawowych i gimnazjalnych nie mieli problemu ze znalezieniem miejsca w szkole ponadpodstawowej. Po zakończeniu zasadniczej rekrutacji w szkołach wciąż były wolne miejsca.

Wnioski o przyjęcie do szkoły w naborze uzupełniającym można było złożyć do 30 lipca. Rozpatrywane będą do 29 sierpnia.

Rekrutacja dla absolwentów ósmych klas szkół podstawowych i trzecich klas gimnazjów była prowadzona odrębnie, bo uczniowie trafią do odrębnych klas. Młodzież po gimnazjum przejdzie do 3-letniego liceum, 4-letniego technikum lub do szkoły branżowej I stopnia, zaś absolwenci podstawówki będą uczęszczali do 4-letniego liceum, 5-letniego technikum albo do zasadniczej szkoły zawodowej.

Jak mówi kierownik powiatowego wydziału oświaty Tomasz Procek, w sumie w szkołach prowadzonych przez powiat utworzonych zostanie 26 nowych oddziałów - 13 po szkole podstawowej i 13 po gimnazjum. To dwa razy więcej niż do tej pory.

- W ubiegłym roku we wszystkich naszych szkołach mieliśmy 13 nowych oddziałów - mówi Tomasz Procek.

Jak dodaje, mimo „podwójnego rocznika” przyjęci zostali wszyscy, którzy spełniali warunki rekrutacji. Co więcej, po zakończeniu zasadniczego naboru w niektórych szkołach wciąż były jeszcze wolne miejsca. Tak było na przykład w klasach „humanistycznych” w I LO im. św. Barbary oraz w technikach w Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego.

W I LO powstaną trzy oddziały po gimnazjum (90 uczniów) i 3 oddziały po szkole podstawowej (82 uczniów). W Ratajach dla absolwentów gimnazjum utworzona zostanie łączona klasa technikum (technik organizacji reklamy - 15 uczniów i technik informatyk - 22 uczniów) oraz liczący 26 uczniów oddział licealny. Będą też 3 klasy po szkole podstawowej: jedna klasa liceum (34 uczniów) oraz 2 oddziały technikum (łącznie 63 uczniów). W Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego będzie zaś 8 oddziałów po gimnazjum (łącznie 220 uczniów) i 7 oddziałów po szkole podstawowej (219 uczniów).

W sumie (zgodnie z danymi na 25 lipca) we wrześniu do naszych szkół średnich trafi 373 uczniów po gimnazjum i 398 uczniów po szkołach podstawowych.

Po zakończeniu zasadniczego naboru w klasach po gimnazjum było jeszcze 36 wolnych miejsc: 2 w klasie „humanistycznej” w I LO, 4 w liceum w Ratajach i 30 w technikach w „Hipolicie” (najwięcej w zawodzie technik mechanik i technik pojazdów samochodowych). Z kolei w klasach po szkole podstawowej było 9 wolnych miejsc - 5 w I LO i 4 w technikum w Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto