Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na ul. Strzeleckiej, osiedlu Żeromskiego i w parku przy Kościuszki już po odbiorach. Trwa usuwanie zauważonych usterek

Dariusz Olejniczak
Dariusz Olejniczak
Prace budowlane w Chodzieży, przy rewitalizacji centrum, w kilku bardzo zaludnionych miejscach, ciągnęły się już od dłuższego czasu, wzbudzając wiele emocji. Mieszkańcy byli wyraźnie zniecierpliwieni utrudnieniami w codziennym funkcjonowaniu i tempem prac. Teren budowy został przekazany wykonawcy robót 8 kwietnia 2020r. Przed właściwymi pracami, miasto prowadziło wstępne inwestycje, związane np. z sieciami podziemnymi wody, kanalizacji, czy sieci ciepłowniczej. Te prace nie były objęte projektem unijnym. 1 września 2021 roku, zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem, nastąpił oficjalny odbiór. Wykonawcą robót było konsorcjum firm: Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy Sławomir Lisiewicz jako lider oraz firma Wielądek jako partner.

Jak nas poinformowano w Urzędzie Miejskim w Chodzieży, obecnie trwa usuwanie zauważonych w trakcie odbioru usterek. Są to drobne prace i powinny ostatecznie zakończyć się w połowie września. Pozostawiono jeszcze w kilku miejscach ogrodzenia budowlane, ale nie przeszkadzają one zbytnio w ruchu na osiedlu Żeromskiego. Gorsze jest to, że koniec prac budowlanych nie ułatwił za bardzo codziennego funkcjonowania posiadaczom samochodów. Miejsc do parkowania bowiem ubyło.

Ulica Strzelecka także jest przejezdna, chociaż ruch po niej na pewno nie wygląda tak, jak tego by chcieli użytkownicy, a przede wszystkim mieszkańcy wielu posesji. Dla nich, życie stanie się trudniejsze. Paradoksalny to efekt rewitalizacji.

Niedostępny jest jeszcze park przy Bibliotece, chociaż fontanna na jego środku działa, być może "na próbę".

Przypomnijmy, że dokumentacja projektowo–wykonawcza została przygotowana dla „Wykonawcy” przez „Podwykonawcę”: firmę Architekt Janusz Pulikowski z Kcyni. Została ona opracowana na podstawie przygotowanego przez gminę „Programu Funkcjonalno-Użytkowego”, obejmującego: Aleję Gwiazd Jazzu, Park „Odpoczywaj z kulturą”, modernizację infrastruktury drogowej i rekreacyjnej na fyrtlu Żeromskiego oraz Podmiot Ekonomii Społecznej.
„Program Funkcjonalno-Użytkowy” stanowił podstawowy dokument wniosku o dofinansowanie projektu rewitalizacji, na podstawie którego Gmina Miejska w Chodzieży otrzymała dofinansowanie w wysokości 85 % kosztów.

Przypominamy, co w czerwcu tego roku przekazał nam burmistrz Jacek Gursz:

Maksymalna liczba miejsc parkingowych w takich miejscach jest bardzo ograniczona przez charakter zabudowy i przepisy, np. prawa budowlanego. W projekcie wykorzystaliśmy praktycznie każdą sposobność. Nie ma możliwości wyznaczenia większej liczby miejsc postojowych, takie jest obowiązujące prawo. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, zaplanowaliśmy możliwości parkowania samochodów na nawierzchniach utwardzonych kostką betonową oraz ekokratą. Wszystkim zainteresowanym staramy się tłumaczyć, np. dlaczego spowalniamy ruch. I oczywiście przypominamy, że większość z zakresu prac zdecydowanie wynika z potrzeb, zgłaszanych do nas przez mieszkańców już w 2016 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto