Mord na policjantach z powiatu chodzieskiego upamiętniła wspomnieniowo-historyczna akademia w ChDK (FOTO)

Redakcja
W Chodzieskim Domu Kultury odbyła się akademia upamiętniająca 18 funkcjonariuszy policji z powiatu chodzieskiego, zamordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej

Było ich 18. Wszyscy zostali skazani na śmierć po zaledwie 1-dniowym procesie przed hitlerowskim sądem specjalnym w Poznaniu. Wyrok wykonano 17 i 18 września 1941 roku w więzieniu przy ul. Młyńskiej. Wcześniej skazańców przywieziono do Chodzieży i w białych koszulach, z tablicami z numerami na piersiach, obwożono w wozach drabiniastych po okolicznych miejscowościach.

Pamięć o tragicznych losach zamordowanych w czasie II wojny światowej funkcjonariuszy policji z powiatu chodzieskiego jest u nas wciąż bardzo żywa. W tym roku rocznicę mordu upamiętniono nie tylko poprzez złożenie kwiatów pod tablicą pamięci na ul. Kościuszki, ale także podczas uroczystej akademii, zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Chodzieży i chodzieskie koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Odbyła się ona 18 września w Chodzieskim Domu Kultury i była podzielona na kilka bloków tematycznych, tj. historia policji w latach 1919-1939, proces funkcjonariuszy i wyroki z 1941 r., historia policji po II wojnie światowej, wreszcie policja w III RP i jej współczesne zadania. Życiorysy straconych funkcjonariuszy przedstawiono w formie prelekcji i prezentacji multimedialnej. Całość wpisała się w obchody 100-lecia powstania policji państwowej.

Podczas uroczystości rozstrzygnięto przeprowadzony kilka godzin wcześniej konkurs dla młodzieży "Poznaj historię - 100 lat policji". Wygrało go I LO im. św. Barbary.

Zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Chodzieży

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Dodaj ogłoszenie