Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Misterium Męki Pańskiej w Chodzieży i w Szamocinie: Przygotowania czas zacząć! (ZDJĘCIA)

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Chodzieży ogłosiła nabór chętnych do pomocy przy organizacji tegorocznej inscenizacji Misterium Męki Pańskiej. Dyrektor domu kultury w Szamocinie Dariusz Rybarczyk w czwartek wybierał się na „wizję lokalną”

Misteria Męki Pańskiej, czyli religijne widowiska, których tematem są cierpienie i śmierć ukrzyżowanego Chrystusa, na dobre zadomowiły się również w naszej, lokalnej tradycji.

W Chodzieży inscenizację można będzie w tym roku obejrzeć już po raz szósty. W minioną niedzielę 23 lutego 2020 r. parafia pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny ogłosiła nabór chętnych do pomocy przy jej organizacji.

Na razie - jak mówi proboszcz ks. Jan Korygacz - to dopiero początek drogi, bo do poniedziałku zgłosiły się trzy osoby. Duszpasterze z parafii Nawiedzenia NMP wierzą jednak, że gdy informacja się „rozejdzie”, odzew będzie dużo większy.

Scenariusz jest już gotowy i jak zawsze zapowiada się bardzo interesująco.
- Pisaliśmy go wspólnie z panią Aleksandrą Wekwert, od której zresztą wyszła cała inicjatywa - mówi ksiądz Jan Korygacz.

Chodzieskie Misterium od początku wyróżnia się tym, że nie brakuje w nim nawiązań do współczesności. Rok temu głównych „bohaterów” było aż pięciu. Poza zmartwychwstałym Chrystusem, byli nimi święty Maksymilian Kolbe, święty Jan Paweł II, błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko i kardynał Stefan Wyszyński. Wspólny mianownik wszystkich przedstawionych scen stanowiła wiara i towarzyszące jej poświęcenie. W przypadku Chrystusa była to oczywiście męczeńska śmierć na krzyżu dla naszego zbawienia.

Jak będzie teraz? Autorzy scenariusza nie chcą zdradzać zbyt wielu szczegółów, ale mówią, że całość będzie zamykała się w siedmiu aktach. Wątkom biblijnym będą towarzyszyły odniesienia do Dekalogu.

Największą niespodzianką będzie zaś to, kto wystąpi w roli Chrystusa. W poprzednich latach grał go ksiądz Kamil Jadczak, czyli były już wikariusz parafii Nawiedzenia NMP, który w lipcu ubiegłego roku został przeniesiony do nowej parafii w Mieścisku i tam pełni obecnie swoją posługę kapłańską.

Z patriotyczną rocznicą w tle

W czwartek na „wizję lokalną” związaną z organizacją Misterium wybierał się dyrektor Szamocińskiego Ośrodka Kultury Dariusz Rybarczyk.

Inscenizację będzie można obejrzeć jak zawsze w Niedzielę Palmową. Będzie tradycyjnie, choć nie zabraknie pewnych nowości. Nie jest wykluczone, że scenariusz lub trasa, którą będą poruszali się występujący w Misterium aktorzy, będą w jakiś sposób nawiązywały do hucznie obchodzonej w Szamocinie 100. rocznicy powrotu miasta w granice niepodległej Polski.

Powodzenie całego przedsięwzięcia będzie oczywiście zależało nie tylko od tego, jak wypadnie „wizja lokalna”, ale także od tego, czy będą chętni do pomocy.

W 2018 roku - jak pamiętamy - widowisko nie doszło do skutku. Dariuszowi Rybarczykowi zależało jednak na kontynuowaniu wieloletniej tradycji, zwłaszcza, że mieszkańcy regularnie dopytywali go o związane z tym plany.

Zeszłoroczna Pasja, zorganizowana po rocznej przerwie, nosiła tytuł „W mocy Bożego Ducha”. Najbardziej przejmujące były sceny biczowania, drogi na Golgotę i ukrzyżowania.

W galerii przypominamy, jak wyglądały obie ubiegłoroczne inscenizacje - chodzieska i szamocińska.

Misterium Męki Pańskiej w Chodzieży i w Szamocinie: Przygoto...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto