Misja Grecja 2021 zostaje wydłużona. Polacy obronili greckie miasteczko. Zadanie było trudne [FOTO][FILM]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Waldemar Wielgosz (z prawej) podczas działań w Grecji
Waldemar Wielgosz (z prawej) podczas działań w Grecji Zespół Prasowy KG PSP
Udostępnij:
Grecja przez długie lata nie będzie tak samo zachwycać, jak to było jeszcze kilka tygodni temu. Ogromne pożary niszczą to piękne turystycznie państwo. W walce z nimi pomagają polscy strażacy - głównie z Wielkopolski i Dolnego Śląska - w tym strażacy z naszego rejonu - z Wolsztyna i Międzychodu.

Misja Grecja 2021 miała zakończyć się po ugaszeniu pożaru na greckiej wyspie Evia. Nasi strażacy uporali się z pożarem, pomogli innym działającym tam siłom w zgaszeniu zarzewi ognia i już szykowali się do powrotu do kraju. Nawet lokalni mieszkańcy symbolicznie dziękowali naszym ratownikom. Misja miała dobiec końca, już planowano wyjazd, gdy strona grecka wysłała ponowną prośbę o wsparcie. Okazało się, że ogromne pożary wybuchły w okolicach Aten.

Jako, że nasza pożarnicza artyleria znajdowała się niedaleko, pomocy nie odmówiono, a nasze strażackie siły przerzucono w rejon objęty pożarem.

- Polscy strażacy rozpoczęli już pierwsze działania w okolicach Aten, gdzie sytuacja pożarowa jest bardzo trudna. Silny wiatr sprzyja niestety rozprzestrzenianiu się ognia. Na miejscu jest już moduł Poznań a moduł Wrocław dotrze jeszcze dziś. Nasi strażacy będą prowadzić akcje w okolicach Villia Attica na zachód od Aten i Keratea w okolicach lotniska na płd.-wsch. od Aten - informowała Komenda Główna PSP.

Jak dodano, baza polskich strażaków powstała w siedzibie byłej szkoły pożarniczej. W oparciu o dostępną infrastrukturę strażacy zorganizowali tam zaplecze socjalne, sanitarne oraz miejsce stacjonowania i tankowania pojazdów. W celu zabezpieczenia bazy przed pożarem z pobliskiego lasu, postawiono dodatkowe zbiorniki na wodę do celów gaśniczych. Ponadto, wykonano przycinkę lasu i z pomocą buldożerów wykonano pas oddzielający, który strażacy na bieżąco poszerzają i zabezpieczają.

Waldemar Wielgosz (z prawej) podczas działań w Grecji

Misja Grecja 2021 zostaje wydłużona. Polacy obronili greckie...

O trudach działań informował nas dowódca poznańskiego modułu Waldemar Wielgosz, na co dzień pełniący funkcję zastępcy dowódcy JRG Wolsztyn, jak również oficera prasowego KP PSP w Wolsztynie:

- Przez ostatnie godziny to już 4 pożar który podchodzi pod miejscowość Vilia. Udało się zwalczyć 3 poprzednie, walczymy z kolejnym - pisał nam w środę.

Dodatkowo podesłał dwa zdjęcia oraz film, by pokazać ogrom zniszczenia, jakie wyrządza w tym rejonie ogień.

Akcja była bardzo trudna, jednak zakończona sukcesem! Miasteczko zostało obronione. Tymczasem już wiemy, że misja w Grecji została przedłużona:

- Misja polskich strażaków zostaje wydłużona! Wstępnie zaplanowano ich pobyt na najbliższe 2 tygodnie ale ostatecznie będzie to uzależnione od sytuacji pożarowej w Grecji. W najbliższym czasie zostanie dokonana podmiana polskich ratowników - poinformowała Komenda Główna PSP.

Tymczasem w naszej galerii zdjęcia z ostatnich wydarzeń w Grecji, jak również z ostatnich godzin naszych ratowników na wyspie Evia.

Wideo

Materiał oryginalny: Misja Grecja 2021 zostaje wydłużona. Polacy obronili greckie miasteczko. Zadanie było trudne [FOTO][FILM] - Wolsztyn Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie