Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikołaj Wełnic, teolog z wykształcenia, spisał dzieje parafii pw. św. Floriana w Chodzieży

Bożena Wolska
Mikołaj Wełnic miał konkretny cel: spisać dzieje chodzieskiej parafii pw. św. Floriana z okazji 100-lecia niepodległości. Umówił się z księdzem Ireneuszem Szypurą, że książka będzie gotowa na Dzień Patrona - 4 maja. I jest: w środę otrzymaliśmy na pamiątkę jeszcze ,,ciepłą” publikację.

Mikołaj Wełnic jest z wykształcenia teologiem, pracuje w jednej ze szkół w Poznaniu, ale pochodzi z Szamocina, a w Chodzieży ukończył I Liceum Ogólnokształcące. Jego pasją jest historia, a konkretnie historia Kościoła. To właśnie z tego zakresu obronił (w 2016 roku) pracę magisterską na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Później tę pracę poszerzył, dopracował i napisał monografię ,,Pod płaszczem Maryi. Historia parafii Szamocin w latach 1922-2017 (2017)”. W ubiegłym roku napisał książkę o Bł. Sancja Szymkowiak, z promocją której przyjechał do Chodzieży.

- Spotkałem się z proboszczem ks. Ireneuszem Szypurą i zapytałem, czy nie chciałby, abym nie opracował historii parafii z okazji 100-lecia niepodległości - opowiada Mikołaj Wełnic, gdy otrzymał zgodę, ruszył do pracy.

Mówi, że czasu nie miał za wiele. Materiały zaczął zbierać w sierpniu.

- Na szczęście zadanie miałem ułatwione, bo przeszedłem tę drogę z szamocińską publikacją - mówi. Oczywiście podstawą były archiwa diecezjalne oraz parafialne, bardzo pomocna okazała się również ,,Kronika kościołów chodzieskich” księdza Kurpisza oraz inne historyczne opracowania.

Książka ,,Dzieje parafii kolegiackiej pw. św. Floriana w Chodzieży w latach 1918-2018”, składa się z pięciu rozdziałów. Pierwszy omawia dzieje Chodzieży i początki parafii. W drugim rozdziale opisany został kościół i beneficjum parafialne, kaplice, cmentarze, krzyże i figury przydrożne. Rozdział trzeci poświęcony jest duszpasterzom, w nim prezentuje wszystkich proboszczów, wikariuszy, rezydentów i współpracowników świeckich. Omówił także powołania kapłańskie i zakonne wywodzące się z parafii. Rozdział czwarty poświęcony jest siostrom ze Zgromadzenia Sióstr Serafitek. Ostatni rozdział omawia życie religijno-społeczne parafii ze szczególnym uwzględnieniem szafarstwa sakramentów i sprawowanej liturgii.

Prezentacja i promocja książki nastąpi 4 maja podczas Święta Patrona oraz odsłonięcia pomnika. Będzie można wówczas również kupić książkę (cena 30 zł).

***

Jak inwestować w sztukę

Źróło: DDTVN

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto