Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura i egzamin ósmoklasisty. Jakie wytyczne podała CKE?

Redakcja
Dariusz Bloch
Wytyczne dotyczą m.in stosowania środków ochrony osobistej, tego, kto może przyjść na egzamin, czy zachowania dystansu między uczniami i nauczycielami.

Matury i egzamin ósmoklasisty 2020 zostały przesunięte ze względu na zagrożenie epidemiologiczne w kraju. Zgodnie z nowym kalendarium, maturzyści rozpoczną egzaminy 8 czerwca, natomiast absolwenci podstawówek 16 czerwca.

Jak zapowiada resort edukacji - egzaminy w tym roku mają zostać przeprowadzone z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa. Centralna Komisja Egzaminacyjna w piątek, 15 maja opublikowała wytyczne związane z przeprowadzeniem egzaminów. Opracowany dokument został podzielony na sześć sekcji, w których kolejno przedstawiono kwestie dotyczące m.in. tego, kto może przyjść na egzamin, kto może być obecny na terenie szkoły podczas egzaminu, środków ochrony osobistej czy organizacji przestrzeni, budynków i pomieszczeń.

Egzaminy 2020: Obowiązkowe wytyczne dla szkół

Wśród wytycznych, które są obowiązkowe, podkreślone zostały w szczególności kwestie dotyczące zachowania społecznego dystansu oraz dezynfekcji pomieszczeń, ławek czy przyborów.

- Obowiązek zakrywania ust i nosa przez zdających, do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej.
- Konieczność ustawienia ławek w sali egzaminacyjnej w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku.
- Obowiązek dezynfekcji ławek i krzeseł w sali egzaminacyjnej przed i po każdym egzaminie oraz materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jeden zdający.
- Konieczność korzystania przez każdego zdającego z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora.
- Wdrożenie wszelkich możliwych rozwiązań, które pozwolą uniknąć tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.
- Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, albo sama jest objęta kwarantanną.
- Rodzic/prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.

Spis zawiera także dodatkowe rekomendacje dla szkół.

Jak do egzaminów przygotowują się szkoły w Poznaniu?

Andrzej Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu zwraca uwagę na kwestię dotarcia maturzystów na określoną godzinę do szkoły. Zaznacza, że w tym roku w ZSH do matury jednego dnia będzie przystępowało prawie 400 uczniów.

- Myślę, że kłopotliwe może okazać się samo przybycie uczniów do szkoły. Około 370 osób będzie musiało pojawić się o tej samej porze pod szkołą. Rozważam już różne możliwości i myślę, że nauczyciele będą odpowiednio grupować uczniów pod szkołą, zanim do niej wejdą. Podobnie przy wyjściu - będziemy wypuszczali maturzystów małymi grupami, aby nie tworzyć zbyt dużego tłoku - tłumaczy.

Przyznaje również, że będzie należało wygospodarować więcej sal egzaminacyjnych, a to wiąże się także z zaangażowaniem większej liczby nauczycieli.

- Musimy dokładnie zapoznać się z obszernymi wytycznymi. Egzaminy muszą zostać przeprowadzone zgodnie z nimi. Będziemy musieli wymierzyć odległości i pewnie zagospodarować więcej miejsc, ponieważ na sali i w auli zmieści się mniej uczniów. Ponadto będzie musiało być zaangażowanych więcej nauczycieli w przeprowadzenie egzaminu - mówi dyrektor ZSH.

Podobnie, Karol Seifert, dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu zwraca uwagę na kwestie wpuszczania uczniów do szkoły.

- Należało będzie zastosować się do kwestii bezpieczeństwa sanitarnego, czyli wyposażyć w płyny, zdezynfekować pomieszczenia. Kluczowa jest kwestia wpuszczania uczniów do szkoły i losowania numerków, by nie tworzyć tłumów pod salami. Być może będzie taka możliwość, żeby zrezygnować z losowania. Jeśli chodzi i wpuszczanie maturzystów do budynku, to będzie trzeba zastosować pewną przepustowość. Szkoła ma trzy wejścia, będziemy organizowali to w ten sposób, że jednym będą wchodzić, innym wychodzić - przyznaje Karol Seifert.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto