arch. Ł. Ziembikiewicz
Nazwisko Ziembikiewcz w Chodzieży kojarzy się przede wszystkim z judo

Nazwisko Ziembikiewcz w Chodzieży kojarzy się przede wszystkim z judo. Senior rodu Bernard Ziembikiewicz bardzo dobrze znany, wychowawca wielu pokoleń sportowców. Jednym z jego wychowanków jest jego syn Łukasz, członek kadry narodowej w judo, a dzisiaj trener tej dyscypliny w Chodzieży.

Łukasz

Łukasz Ziembikiewicz urodził się w 1993 roku w Szamocinie i od dziecka mieszka w Chodzieży. Już jako przedszkolak uczęszczał na treningi judo w klubu Gwardia Piła razem ze swoim bratem bliźniakiem Patrykiem, ( aktualny Mistrz Polski Służb Mundurowych), trenując pod okiem swojego ojca Bernarda. W tedy w Chodzieży nie było klubu judo. Treningi w Pile odbywały się 5 dni w tygodniu i praktycznie we wszystkich uczestniczył.

Pączątek

Od najmłodszych lat wykazywał duże zainteresowanie judo i już w wieku sześciu lat zdobył swój pierwszy medal na Otwartych Mistrzostwach Polski dzieci w Bydgoszczy. Następne lata i kolejne kategorie, także przyniosły wiele sukcesów. W poszczególnych kategoriach wekowych startował na Mistrzostwach Polski między innymi w młodzikach, juniorach młodszych, juniorach i młodzieżowiec. W kategorii młodzik i junior młodszy zdobył pierwsze miejsca na Mistrzostwach Polski i wtedy został zauważony przez trenerów kadry narodowej. W kategoriach junior i młodzieżowiec zdobył łącznie pięć medali Mistrzostw Polski.
W pierwszym Pucharze Polski wystąpił jako junior młodszy 15 września 2007 roku w Łodzi, gdzie wygrał trzy walki:pierwszą z Marcinem Jakacki, drugą z Patrykiem Piotrowskim i trzecią z Dawidem Chodną, bał także udział w Pucharze Polski w Gdański gdzie wygrał z Wiktorem Szypowiczem w finale.

Kadra Polski

Kiedy otrzymał powołanie do kadry narodowej przeniósł się do klubu AZS WSPiA Poznań i tam pod okiem trenera Mirosława Błachnio osiągał sukcesy sportowe. Był uczestnikiem Mistrzostw Polski i Pucharu Polski, gdzie wywalczył złoty medal.
Przez sześć lat reprezentował nasz kraj w kilkudziesięciu turniejach Mistrzostw Świata i Europy.
Zgrupowania kadry odbywały się w Centralnym Ośrodku Sportowym we Władysławowie i w Zakopanem.

Szkoła

W międzyczasie Łukasz ukończył Liceum Ogólnokształcące w Chodzieży, a następnie ukończył studia na WSPiA w Poznaniu na kierunku wychowanie fizyczne.

Koniec kariery

W 2016 roku zakończył karierę sportową i poszedł w ślady ojca uzyskując uprawnienia trenerskie w dyscyplinie judo. Posiada czarny pas i 1 dan. Od tego momentu jest prezesem i trenerem w klubie UKS Judo Chodzież.
Klub skupia kilkudziesięciu zawodników w różnych kategoriach wiekowych.

Wychowankowie

Wybitni wychowankowie to: Dominik Skowyra 20 lat - Mistrz Wielkopolski i Konrad Marciniak 17 lat , także Mistrz Wielkopolski.

Łukasz Ziembikiewicz: Swoje sukcesy osiągnąłem w dużej mierze dzięki swojemu tacie i bratu Patrykowi Ziembikiewiczowi z którym codziennie odbywam treningi. Dziękuję mojemu najstarszemu bratu Kamilowi bo on był moim wzorem zawodnika. Dziękuję wszystkim, którzy mieli udział w mojej karierze sportowej i zachęcam dzieci, młodzież i dorosłych do uprawiania tego pięknego sportu jakim jest judo.