Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liczba samochodów w Chodzieży: W 2019 roku w powiecie chodzieskim padł rekord w liczbie rejestrowanych pojazdów

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Nowe przepisy dotyczące rejestracji pojazdów wystraszyły kierowców, którzy zaczęli szturmować wydziały komunikacji. W Chodzieży kolejek wprawdzie nie ma, ale liczba rejestrowanych pojazdów wzrasta z roku na rok. W 2019 roku padł prawdziwy rekord

W 2019 roku w powiecie chodzieskim zarejestrowano 11 tys. 873 pojazdy. Można powiedzieć, że to tak, jakby prawie co czwarty statystyczny mieszkaniec (wliczając również dzieci) sprawił sobie nowe auto albo innego rodzaju pojazd. To zarazem prawdziwy rekord, bo choć liczba pojazdów rejestrowanych w Wydziale komunikacji Starostwa Powiatowego w Chodzieży z roku na rok wzrasta, to jeszcze dwa lata temu nie zbliżała się do tysiąca. Wówczas, jak mówi kierownik wydziału Andrzelika Szudrowicz, kierowcy zarejestrowali u nas 7954 pojazdy.

Najwięcej tablic wydawanych jest oczywiście dla samochodów ciężarowych i osobowych. W minionym roku było ich łącznie 10615. Poza tym nasz wydział zarejestrował w 2019 roku 239 motorowerów, 832 motocykle i ciągniki oraz 6 pojazdów zabytkowych. Wydał też 12 tablic indywidualnych i 127 tablic tymczasowych.

Liczba wydanych praw jazdy przekroczyła tysiąc i wyniosła 1178. Dla porównania, w 2018 roku w Chodzieży wydano 705 praw jazdy.

Koczować nie trzeba

Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące rejestrowania pojazdów. Kierowcy mają 30 dni, by złożyć wniosek o rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy lub zawiadomić starostwo o nabyciu lub zbyciu pojazdu zarejestrowanego w kraju. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku, grożą im wysokie kary.

Przepis dotyczący 30-dniowego terminu na rejestrację obowiązywał już wcześniej. Do tej pory za jego przekroczenie nie były jednak przewidziane żadne sankcje. To się zmieniło.

Osoba, która nie przerejestruje sprowadzonego pojazdu lub nie zgłosi sprzedaży albo zakupu dokonanego w obrocie krajowym, zapłaci od 200 do nawet 1000 złotych. Kary są nakładane w drodze decyzji administracyjnej przez starostę, a ich wysokość zależy od zakresu naruszenia prawa, powtarzalności naruszeń i uzyskanych z ich tytułu korzyści finansowych.

Sumy są spore, więc już sama zapowiedź kar wystarczyła, by w wydziałach komunikacji zaczęły tworzyć się kolejki. U nas - jak zapewnia Andrzelika Szudrowicz - większych problemów nie ma, choć intensywniejszy ruch da się zauważyć już od grudnia. Nie jest na szczęście tak jak w innych miastach, gdzie kierowcy koczowali pod urzędami przez wiele godzin - często już od świtu, a niekiedy i w nocy.

- Jeśli ktoś ma ze sobą odpowiednie dokumenty, załatwi sprawę w ciągu jednego dnia - mówi kierowniczka wydziału komunikacji.

Jak dodaje, kolejki biorą się po części stąd, że formalności związane z jednym pojazdem mogą niekiedy wymagać stawiennictwa kilku różnych osób. Sprzedaż powinni bowiem zgłosić także pośrednicy - w tym firmy sprzedające auto kolejnemu nabywcy.

Porządkują sprawy

Nowe przepisy obejmują wyłącznie transakcje zawarte od 1 stycznia tego roku. Zdopingowały jednak niektórych właścicieli do „wyprostowania” dawnych spraw. W poznańskim starostwie zdarzyły się przypadki rejestrowania samochodów, których sprzedaż nastąpiła... 30 lat temu. Grupa porządkująca dawne sprawy stanowi ok. 60 procent wszystkich klientów.

- Według naszych szacunków tylko w powiecie poznańskim zmiana tych przepisów niesie ze sobą nawet o 40 tysięcy spraw więcej, a to w konsekwencji rodzi potrzebę stworzenia od pięciu do ośmiu etatów - mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. Na razie wprowadzono zmiany w organizacji pracy, co już pociąga za sobą dodatkowe koszty.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto