Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulinarne podróże po Wielkopolsce: Chodzież - zielony zakątek Wielkopolski

ANK
W książce Kulinarne podróże po Wielkopolsce wydawnictwa Polska Press można znaleźć przepisy od pań z Koła Gospodyń Miejskich w Chodzieży. Ale Chodzież może pochwalić się nie tylko smakiem i tradycjami kulinarnymi, lecz także wspaniałą przyrodą!

Zobacz przepisy z Chodzieży na stronie Głosu Wielkopolskiego:

Stąd wziął się przydomek Chodzieskiej Szwajcarii, nadany miastu przed około 200 laty? Chodzieżą zachwycał się Witkacy, który kończył tu „Szewców”, a na polowania chętnie przyjeżdżał prezydent Ignacy Mościcki. Pod jej urokiem był też pisarz Tadeusz Siejak, który określał ją „miasteczkiem pięknym jak Eden”.

Chodzież uzyskała prawa miejskie w 1434 r. z rąk króla Władysława Jagiełły. Pierwsza pisana wzmianka o wsi Chodzies pochodzi z 1403 r., jednakże ślady odkrywane przez archeologów prowadzą o wiele dalej w przeszłość.

Do niedawna panował pogląd, że pierwsze zorganizowane społeczności pojawiły się na terenie Chodzieży około 2000 lat p.n.e., czego dowodzi kurhan odkryty w okolicach dzisiejszej ulicy Słonecznej. W 2008 roku na zachodnim skraju miasta zostało odkryte stanowisko łowców reniferów z tak zwanej kultury świderskiej, rozwijającej się w okresie od około 10600 do 9600 lat p.n.e., a więc w późnym paleolicie. Z rejonu Chodzieży pochodzą znaleziska krzemienne przypisane kulturze komornickiej (9000-6500 lat p.n.e.) oraz zabytki innych kultur przedhistorycznych. Najstarszym dającym się dostrzec elementem miasta jest układ urbanistyczny rynku wraz z odchodzącymi od niego ulicami. Nie zmienił się on do czasów lokacji Chodzieży, a więc od XV wieku!

Kolejny to chodzieska kolegiata - znajdujący się przy głównym placu miasta kościół pw. św. Floriana i Mikołaja. Z 1403 roku pochodzi zapis o plebanie chodzieskiej parafii, więc należy sądzić, że pierwsza świątynia istniała już wówczas. Murowany kościół w stylu gotyckim powstał pod koniec XV w. Wskutek pożarów i zniszczeń wojennych świątynia została przebudowana w wieku XVIII w stylu późnobarokowym i w takim kształcie przetrwała do dziś.

Nieopodal, przy ulicy T. Kościuszki, znajduje się ciąg zwartej zabudowy rzemieślniczej z XVII-XIX w. Są to tak zwane domy tkaczy, budowane przez osadników niemieckich, którzy na dwa wieki zamienili Chodzież w ośrodek sukiennictwa. Nie brakuje też secesyjnych i eklektycznych kamienic z XIX i XX w. Perełką jest secesyjna willa Straszny Dwór z 1904 roku.

Warunki terenowe sprzyjają rozwojowi sportu. W mieście znajdują się trzy polodowcowe jeziora (Miejskie, Karczewnik i Strzeleckie) z dwoma strzeżonymi kąpieliskami. Największe J. Miejskie otacza promenada, doskonała dla biegaczy i rowerzystów. Na jeziorze odbywają się m.in. motorowodne mistrzostwa świata i Europy, regaty żeglarskie i zawody pucharu Polski w triathlonie.

Chodzież od pół wieku znana jest też miłośnikom jazzu. Na przełomie lipca i sierpnia w Chodzieskim Domu Kultury odbywają się najstarsze w Polsce Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe ChoJazz. Warto odwiedzić lokalne muzeum, czyli Oddział Tradycji i Historii Miasta Miejskiej Biblioteki Publicznej. Można tam podziwiać kolekcje chodzieskiego fajansu oraz porcelany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto