Kulinarne podróże po Wielkopolsce: Chodzież - zielony zakątek Wielkopolski

ANK
W książce Kulinarne podróże po Wielkopolsce wydawnictwa Polska Press można znaleźć przepisy od pań z Koła Gospodyń Miejskich w Chodzieży. Ale Chodzież może pochwalić się nie tylko smakiem i tradycjami kulinarnymi, lecz także wspaniałą przyrodą!

Zobacz przepisy z Chodzieży na stronie Głosu Wielkopolskiego:

Sernik
Babka
Szagówki

Stąd wziął się przydomek Chodzieskiej Szwajcarii, nadany miastu przed około 200 laty? Chodzieżą zachwycał się Witkacy, który kończył tu „Szewców”, a na polowania chętnie przyjeżdżał prezydent Ignacy Mościcki. Pod jej urokiem był też pisarz Tadeusz Siejak, który określał ją „miasteczkiem pięknym jak Eden”.

Chodzież uzyskała prawa miejskie w 1434 r. z rąk króla Władysława Jagiełły. Pierwsza pisana wzmianka o wsi Chodzies pochodzi z 1403 r., jednakże ślady odkrywane przez archeologów prowadzą o wiele dalej w przeszłość.

Do niedawna panował pogląd, że pierwsze zorganizowane społeczności pojawiły się na terenie Chodzieży około 2000 lat p.n.e., czego dowodzi kurhan odkryty w okolicach dzisiejszej ulicy Słonecznej. W 2008 roku na zachodnim skraju miasta zostało odkryte stanowisko łowców reniferów z tak zwanej kultury świderskiej, rozwijającej się w okresie od około 10600 do 9600 lat p.n.e., a więc w późnym paleolicie. Z rejonu Chodzieży pochodzą znaleziska krzemienne przypisane kulturze komornickiej (9000-6500 lat p.n.e.) oraz zabytki innych kultur przedhistorycznych. Najstarszym dającym się dostrzec elementem miasta jest układ urbanistyczny rynku wraz z odchodzącymi od niego ulicami. Nie zmienił się on do czasów lokacji Chodzieży, a więc od XV wieku!

Kolejny to chodzieska kolegiata - znajdujący się przy głównym placu miasta kościół pw. św. Floriana i Mikołaja. Z 1403 roku pochodzi zapis o plebanie chodzieskiej parafii, więc należy sądzić, że pierwsza świątynia istniała już wówczas. Murowany kościół w stylu gotyckim powstał pod koniec XV w. Wskutek pożarów i zniszczeń wojennych świątynia została przebudowana w wieku XVIII w stylu późnobarokowym i w takim kształcie przetrwała do dziś.

Nieopodal, przy ulicy T. Kościuszki, znajduje się ciąg zwartej zabudowy rzemieślniczej z XVII-XIX w. Są to tak zwane domy tkaczy, budowane przez osadników niemieckich, którzy na dwa wieki zamienili Chodzież w ośrodek sukiennictwa. Nie brakuje też secesyjnych i eklektycznych kamienic z XIX i XX w. Perełką jest secesyjna willa Straszny Dwór z 1904 roku.

Warunki terenowe sprzyjają rozwojowi sportu. W mieście znajdują się trzy polodowcowe jeziora (Miejskie, Karczewnik i Strzeleckie) z dwoma strzeżonymi kąpieliskami. Największe J. Miejskie otacza promenada, doskonała dla biegaczy i rowerzystów. Na jeziorze odbywają się m.in. motorowodne mistrzostwa świata i Europy, regaty żeglarskie i zawody pucharu Polski w triathlonie.

Chodzież od pół wieku znana jest też miłośnikom jazzu. Na przełomie lipca i sierpnia w Chodzieskim Domu Kultury odbywają się najstarsze w Polsce Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe ChoJazz. Warto odwiedzić lokalne muzeum, czyli Oddział Tradycji i Historii Miasta Miejskiej Biblioteki Publicznej. Można tam podziwiać kolekcje chodzieskiego fajansu oraz porcelany.

Wideo

Dodaj ogłoszenie