Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kuba Cichocki & Bogna Kicińska - już w sobotę koncert online prosto z Nowego Jorku [ZDJĘCIA]

Olga Żądło
Kuba Cichocki to pochodzący z Chodzieży pianista jazzowy i kompozytor, mieszkający od 11 lat w Nowym Jorku. Ma na koncie 2 płyty solowe, współpracę z wybitnymi artystami amerykańskiej i polskiej sceny jazzowej, koncerty na festiwalach i w klubach w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Chinach, Korei i Europie. Już w najbliższą sobotę, 9 stycznia, zagra koncert online z wokalistką Bogną Kicińską, w ramach zaproszenia przez Chodzieski Dom Kultury (który obejmie mecenat nad nową płytą artysty). Muzyk opowiedział nam o swoich muzycznych planach i aktualnej sytuacji pandemicznej w Nowym Jorku.

Już w sobotę będzie można posłuchać na żywo Twojego koncertu. Jakiego materiału mogą spodziewać się słuchacze?

Na koncercie zagramy mój autorski materiał skomponowany na płytę, którą nagrywamy za dwa tygodnie, a także utwory specjalnie napisane na duet. Będzie też kompozycja, który napisałem do wiersza pt. “Urodziny” Wisławy Szymborskiej, specjalnie na okazję jednego z koncertów w czasie pandemii oraz "Brincando Com Theo” brazylijskiej kompozytorki Lea Freire. Będzie też sporo mojej improwizacji.

Brzmi bardzo interesująco. A nad czym aktualnie pracujesz? Czy pandemia jakoś zmieniła Twoje plany?

Finalizuję właśnie wydanie płyty nagranej jeszcze przed pandemią (listopad 2019), z ważną postacią w świecie nowojorskiej muzyki awangardowej, gitarzystą Brandonem Seabrookiem. Szykuję się również do nagrania płyty w większym składzie. Wchodzimy do studia już niedługo, bo w drugiej połowie stycznia. Na nagraniu będą mi towarzyszyć fenomenalni muzycy - na saksofonie zagra Lucas Pino, na kontrabasie Edward Perez, zaśpiewają Bogna Kicińska i Rose Ellis, na perkusji Colin Stranahan, a na gitarze wspomniany wcześniej Brandon Seabrook. Dodatkowo w paru utworach będzie kwartet smyczkowy oraz perkusjonista.

Nagranie tej płyty jest dla mnie szczególnie ważne. Bardzo długo pracowałem nad materiałem, niektóre pomysły powstawały na długo przed pandemią. Jest to też pierwsza płyta, w której próbuję łączyć różne muzyczne światy, i do której nagrania udało się zaprosić tak dobrych muzyków.

Wiele mówi się o trudnej sytuacji artystów w czasie pandemii. Jak radzicie sobie z tą niecodzienną sytuacją?

Początki nie były łatwe. Ja sam przeszedłem infekcję “covidem” już w marcu, kiedy w Nowym Jorku było bardzo dużo zakażeń i kiedy nie było jeszcze do końca wiadomo, czym jest ten wirus i jaki ewentualny wpływ na zdrowie może mieć w przyszłości. Na szczęście z czasem ten stan wiedzy się poszerzał, przyszedł większy spokój, perspektywa i zaczęliśmy się skupiać na pracy. Zabraliśmy się za pisanie nowych utworów, aranżowanie, ćwiczenie, granie koncertów online oraz uczenie. Wziąłem udział w kilku przedsięwzięciach, m. in. nagrałem 3 kompozycje jazzowe na zlecenie kompozytora Georga Brandona, razem z Bogną przygotowaliśmy program na zaproszenie Fundacji Kościuszkowskiej w Waszyngtonie, zagrałem z Wirtualnym Big Bandem Chodzieskich Warsztatów Jazzowych z okazji 50. edycji.

A jak wygląda sytuacja w samym Nowym Jorku? Czy miasto poradziło sobie z pandemią?

Nowojorski świat artystyczny od wielu miesięcy walczy o przetrwanie. Kluby, sale koncertowe, Broadway, restauracje, wszystko zostało zamknięte w marcu. Na szczęście po paru miesiącach pozwolono restauracjom i klubom otworzyć częściowo biznes, dzięki czemu pojawiła się ponownie możliwość grania. Właściciele wielu miejsc włożyli mnóstwo pracy, żeby zapewnić odpowiednie warunki, np. przed wejściem do prężnie działającego klubu Terraza 7 w dzielnicy Queens powstała profesjonalnie wyglądająca i funkcjonująca scena z zadaszeniem. Udało nam się tam zagrać w październiku, kiedy jeszcze pogoda na to pozwalała. Wielu muzyków koncertowało również w parkach, na skwerach, na ulicach samemu organizując sobie przestrzeń do grania. W pewnym momencie kluby dostały zielone światło na organizację koncertów z ograniczonym udziałem publiczności (np. Smalls Jazz Club). Niestety przyszła druga fala wirusa i Smalls transmituje teraz tylko koncerty online. Inne legendarne miejsca, jak np. The Jazz Standard nie przetrwały kryzysu i zostały zamknięte na zawsze. Sławny nowojorski balet czy opera The MET przestały funkcjonować w marcu i planują powrót dopiero na jesieni 2021. Wielu muzyków wyjechało z Nowego Jorku i wygląda na to, że nie wszyscy mają zamiar wrócic. Mamy jednak nadzieje ze duch miasta przetrwa, że ta energia, która funkcjonuje między ludźmi, i z której Nowy Jork jest znany, zostanie zachowana i będzie można szybko odrobić straty.

Koncert Kuby Cichockiego i Bogny Kicińskiej odbędzie się w najbliższą sobotę, 9 stycznia o godzinie 19:00 czasu polskiego. Transmisję można obejrzeć za darmo przez Internet. Wszystkie szczegóły znajdują się tutaj.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto