Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w powiecie chodzieskim. W jednej ze szkół zajęcia zawieszone

Bożena Wolska
Saksit Kuson/123RF
Dzisiaj w powiecie chodzieskim 72 osoby mają koronawirusa, a na kwarantannie pozostają 524 osoby. Lekcje w szkole w Strzelcach są zawieszone.

W środę, 21 października przybyło 10 040 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. W Wielkopolsce mamy 756 nowych zakażeń. Najwięcej wykryto w powiecie poznańskim - 225 przypadków. W całej Polsce z powodu koronawirusa zmarło 13 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 117 osób.
W powiecie chodzieskim, na godzinę 10, osób zakażonych było 72 - wzrost o 16 w porównaniu do wtorku. Ozdrowieńców było 44, a na kwarantannie - 524 osoby.
Jak mówi Bogusława Kazecka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chodzieży, sytuacja jest bardzo dynamiczna.
- Wciąż odbieramy telefony i w zasadzie wszyscy jesteśmy zaangażowani w pracę związaną z epidemią - dodaje.
Poinformowała nas także, że w Szkole Podstawowej nr 1 jedna klasa IV do 22 października przebywa na nauczaniu zdalnym, a 16 października miała zawieszone zajęcia. Koronawirusa wykryto bowiem u jednej z uczennic.
Natomiast wczoraj - we wtorek - wykryto zakażenie u jednego z nauczycieli Szkoły Podstawowej w Strzelcach, zagrożonych jest 19 nauczycieli i pracowników. Dzisiaj - 21 października - zajęcia w szkole, decyzją wójta gminy Chodzież Kamili Szejner, zostały zawieszone, a od 22 do 30 października odbywać się będą w systemie zdalnym.

Apel chodzieskiego sanepidu
W ostatnich dniach liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 osób na terenie naszego powiatu gwałtownie wzrosła i nadal rośnie. Wpływ na tę sytuację miały powroty z urlopów, powroty dzieci do szkół, migracja ludności, uczestnictwo w różnych imprezach i bardzo często beztroskie zachowanie niektórych z nas.
Wiele osób przechodzi zakażenie koronawirusem bezobjawowo, nie wiedzą o tym, że są zakażone i że mogą zarażać innych. Podstawową drogą przenoszenia się wirusa SARS-CoV-2 jest droga powietrzno-kropelkowa. Wirus najintensywniej wydalany jest podczas kaszlu, śpiewu, uprawiania sportu np. na siłowni, w czasie tańca, np. w dyskotece czy na przyjęciu weselnym lub zabawie, na imprezie sportowej lub rozrywkowej, czyli wtedy gdy głębiej, intensywniej oddychamy. Szczególnie w zamkniętych, nie wietrzonych pomieszczeniach łatwo jest się zarazić, a na otwartych przestrzeniach w sytuacjach, gdy nie utrzymujemy dystansu. Stojąc w zamkniętych pomieszczeniach np. w kolejce do kasy albo spacerując na świeżym powietrzu unikajmy skupisk i tłumu, zachowajmy odstęp co najmniej 1,5m.
W ciągu dnia dotykamy rękami różnych przedmiotów. Na niektórych z nich mogą osiąść kropelki śliny, wydzieliny z naszego układu oddechowego, które wydalamy podczas mówienia, kaszlu, śpiewu, tańca, wysiłku fizycznego. Pamiętajmy więc, aby często i dokładnie myć ręce, a później je dezynfekować preparatem wirusobójczym. W czasie epidemii w każdym publicznym miejscu, zakładzie pracy powinny być dostępne środki do dezynfekcji rąk, a przy sprzątaniu pomieszczeń należy zwrócić uwagę na częste mycie i dezynfekcję miejsc, których dotyka wiele osób, np. uchwytów koszy na zakupy, klamek, wyłączników itp.
Powszechne noszenie maseczek całkowicie nie wyeliminuje zagrożenia zakażenia koronawirusem, ale może je znacznie ograniczyć. Dlaczego zupełnie nie wyeliminuje? Choćby dlatego, że nie każdy posiada maseczkę tej samej jakości, nie każdy też potrafi odpowiednio ją założyć i eksploatować. Ale nawet niezupełnie szczelne, samodzielnie wykonane maseczki, zmniejszają prawdopodobieństwo transmisji wirusa, zmniejszają ewentualną „dawkę” wydalanych wirusów. Każda bariera fizyczna, nawet zapewniana przez maski samodzielnie wykonane, może znacząco zmniejszyć intensywność rozprzestrzeniania się wirusa. Poprawnie założona maseczka zasłaniać powinna i usta i nos. Nie nośmy maseczki pod brodą albo tylko na ustach - to tak jak byśmy jej wcale nie nosili. Nie zsuwajmy i nasuwajmy maseczki kilka razy - musimy jej wtedy dotknąć, a na dłoniach może znajdować się najwięcej chorobotwórczych zarazków. Ważne jest również to, aby wymieniać maseczkę na świeżą, gdy tylko stanie się wilgotna. Nie używajmy wielokrotnie maseczek jednorazowych. Maseczki wykonane z tkaniny pierzemy po każdym użyciu - najlepiej z detergentem, w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza. Ustawodawca dopuszcza w pewnych sytuacjach możliwość noszenia przyłbicy lub kasku ochronnego zamiast maseczki. Z obowiązku noszenia osłony ust i nosa zwolniona jest jedynie grupa osób z określonym stanem zdrowia, które muszą posiadać zaświadczenie lekarskie.
Zachowując się odpowiedzialnie, przestrzegając dystansu od innych osób, przestrzegając zasady skutecznego mycia i dezynfekcji oraz nosząc maseczki uchronimy innych i siebie przed zachorowaniem i wyhamujemy rozprzestrzenianie się epidemii.
Bogusława Kazecka,Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, w Chodzieży

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto