Koronawirus w Chodzieży: Pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 50 osób (19 MARCA 2020)

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
123rf
W Wielkopolsce potwierdzony został kolejny, 14. już przypadek zakażenia koronawirusem. W powiecie chodzieskim potwierdzonych zachorowań na razie nie ma, ale 50 osób pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym

W Wielkopolsce potwierdzony został 14. przypadek zakażenia koronawirusem. Chory to młody mężczyzna, który aktualnie przebywa w szpitalu w Poznaniu. Jak podał "Głos Wielkopolski", najprawdopodobniej jest to zagraniczny student, który mieszkał w jednym z poznańskich akademików.

W powiecie chodzieskim potwierdzonych zachorowań - na szczęście - w dalszym ciągu nie ma. Kwarantanną objęte są trzy osoby. Dwie z nich nadal oczekują na wyniki badań.

Jak informuje rzeczniczka chodzieskiego "Sanepidu" Karolina Pieniążek, dane odnośnie osób objętych kwarantanną nie zawierają informacji na temat osób, na które została ona nałożona na granicy po 15 marca 2020 r. Takie osoby powinny profilaktycznie pozostawać w domach przez 14 dni od momentu powrotu do kraju.

Niestety, z tą ostatnią kwestią bywa różnie. Nie tak dawno burmistrz Chodzieży Jacek Gursz informował, że dwie osoby podlegające kwarantannie pojawiły się w Urzędzie Miejskim w celu założenia "profilu zaufanego", niezbędnego do załatwiania spraw przez internet. Jedna z nich tłumaczyła, że "profil" jest jej potrzebny w celach ubezpieczeniowych.

- Nie należy traktować takich osób jak osoby chore. Nie traktujmy ich jak "trędowatych", choć do samej kwarantanny należy podchodzić bardzo poważnie - podkreśla burmistrz.

Przestrzeganie kwarantanny kontrolują policjanci. Komenda w Chodzieży współpracuje z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, która dostarcza jej bieżących informacji. Każda ze wskazanych osób musi się liczyć z wizytami policjantów.

- Policjanci nie mają bezpośredniego kontaktu z takimi osobami, a jedynie kontaktują się telefoniczne z bezpiecznej dla stron odległości. W rozmowie policjant zadaje kilka pytań dotyczących stanu zdrowia, samopoczucia, a także pyta, czy dana osoba czegoś potrzebuje. W przypadku, gdy osoba objęta kwarantanną zgłosi jakąś potrzebę, wówczas przekazujemy prośbę do właściwej instytucji - informuje Karolina Smardz-Dymek z Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży.

Od środy 19 marca 2020 r. na terenie powiatu chodzieskiego nie pojawiły się żadne nowe podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jedna osoba w dalszym ciągu jest hospitalizowana, a 50 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Najwięcej osób "pod nadzorem" znajduje się na terenie Chodzieży. Jak podaje Starostwo Powiatowe w Chodzieży - 19 marca 2020 r. do godziny 9 rano było ich 29. Ponadto o swoim stanie zdrowia i temperaturze musi informować "Sanepid" 9 mieszkańców gminy Chodzież, 4 mieszkańców miasta i gminy Szamocin, 5 mieszkańców gminy Budzyń oraz 3 mieszkańców miasta i gminy Margonin

Czy wzrośnie opłata za ZUS?

Wideo

Dodaj ogłoszenie