Komunia 2020: Parafia św. Floriana zorganizuje 16 mszy komunijnych. A inne parafie?

Redakcja
W parafii pod wezwaniem św. Floriana w Chodzieży jeszcze w tym roku szkolnym do I Komunii Świętej przystąpi ponad 80 dzieci. Jak wygląda sytuacja w innych parafiach powiatu chodzieskiego?

Organizowanie uroczystości I Komunii Świętych w praktykowanej dotychczas formie – wspólne przygotowanie, duża grupa – jest niemożliwe ze względu na obowiązujące aktualnie przepisy państwowe. Stąd jest uzasadnionym, aby w porozumieniu z rodzicami, wyznaczyć nowe, jesienne terminy uroczystości I Komunii Świętych - to zalecenie zawarte w rozporządzeniu, które w dniu 8 maja 2020 r. wydał Prymas abp Wojciech Polak.

Jednocześnie Prymas informuje duchownych Archidiecezji Gnieźnieńskiej, że parafie mogą udzielać I Komunii Świętej pojedynczym dzieciom lub małej grupie - na prośbę lub za zgodą rodziców albo innych opiekunów prawnych. Tak właśnie stanie się w parafii pod wezwaniem św. Floriana w Chodzieży, która jeszcze w tym roku szkolnym zorganizuje aż 16 mszy komunijnych. Odbędą się one w maju i w czerwcu. Pierwsza z nich - 23 maja.

Pod koniec kwietnia księża z chodzieskiej parafii poinformowali rodziców, że choć grupowa uroczystość I Komunii musi zostać odwołana, chcą umożliwić dzieciom przyjęcie sakramentu. Przystąpią do niego tylko te dzieci, których rodzice wyrażają taką wolę. Wszystko odbędzie się według ścisłych wytycznych.

Zgłoszenia i opinie były przyjmowane drogą mailową. W sumie zgłoszono ponad 80 dzieci.

- Musimy przyznać, że bardzo pozytywnie zaskoczyła nas tak liczna odpowiedź rodziców na naszą propozycję, która od samego początku była propozycją tylko dla chętnych - informują duszpasterze na parafialnej stronie internetowej.

- Odzew cieszy, szczególnie wobec faktu, że w porównaniu z tym co zwykle uroczystość będzie okrojona. Na pewno będzie to inne przeżycie nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców, chociażby ze względu na same przygotowania. Do tej pory przygotowaniem dziecka do sakramentu zajmowaliśmy się my i katecheci, a teraz duża część spadła na rodziców - mówi ks. Jarosław Wesołowski.

Co z dziećmi, które nie przystąpią teraz do komunii? Tym parafia św. Floriana zamierza zaproponować inne rozwiązania.

- Sytuacja jednak rozwija się dynamicznie i nie wiemy jak będzie wyglądać jesienią. Czy będzie możliwość zrobienia jednego terminu jesiennego, czy wielu (jak teraz w czerwcu), czy może będziemy zmuszeni przenieść komunię za rok. Są to rzeczy zupełnie od nas niezależne. Dlatego jesteśmy ciągle otwarci na rozmowy i propozycje (mailowo, telefonicznie lub osobiście w Biurze Parafialnym). Jeszcze raz dziękujemy za szeroki i entuzjastyczny odzew, pomimo trudnych czasów. Wierzymy, że ten sposób organizacji I Komunii Świętej pomoże Drogim Rodzicom oraz Dzieciom przeżyć pięknie, modlitewnie i duchowo tę uroczystość. Ufamy, że przyczyni się do wzrostu wiary, nadziei i miłości w czasie epidemii - napisali księża.

Komunie we wrześniu i w październiku

Co z komunią w innych parafiach? Druga chodzieska parafia pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, w której dzieci miały przyjąć sakrament w pierwszą niedzielę maja, już w kwietniu ogłosiła, że przesuwa uroczystość na 27 września. W tym samym terminie ma się odbyć także komunia w Margoninie i w Szamocinie.

Jak mówi proboszcz parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Szamocinie ks. Krzysztof Madecki, wiele zależy od sytuacji epidemicznej.

- Trzeba będzie śledzić zalecenia związane z liczbą osób, jakie mogą przebywać w kościele. W naszym przypadku do niedawna było to 20 osób, od niedzieli 17 maja - 30 osób. Wszędzie mówi się o zwiększeniu liczby wiernych, ale w naszym przypadku zadziałało to akurat odwrotnie w porównaniu do okresu, gdy na mszy mogło być obecnych 50 osób - tłumaczy proboszcz.

Druga sprawa to przygotowanie dzieci do sakramentu. Według ks. Krzysztofa Madeckiego, nie może się ono odbyć zdalnie. Póki co nie ma zaś możliwości organizowania żadnych spotkań.

- Pierwsza i najważniejsza zasada jest taka, że nie możemy pracować z dziećmi dopóki nie wrócą do szkoły - dodaje proboszcz.

W Budzyniu komunia odbędzie się 11 października. Sakrament ma przyjąć około 60 dzieci. W tej chwili w budzyńskim kościele może znajdować się maksymalnie 45 wiernych, zaś w Sokołowie Budzyńskim 27 wiernych.

Na zdjęciach ubiegłoroczne uroczystości I Komunii św. w powiecie chodzieskim.

Komunia 2020: Parafia św. Floriana zorganizuje 16 mszy komun...

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie